Přeskočit na obsah

Strážovské vrchy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Strážovské vrchy
Manínska tiesňava, Strážovské vrchy
Manínska tiesňava, Strážovské vrchy

Nejvyšší bod1 213 m n. m. (Strážov)

Nadřazená jednotkaFatransko-tatranská oblast
Sousední
jednotky
Považský Inovec, Považské podolie, Súľovské vrchy, Žilinská kotlina, Malá Fatra, Hornonitrianska kotlina, Podunajská pahorkatina
Podřazené
jednotky
Zliechovská hornatina, Nitrické vrchy, Trenčianska vrchovina, Malá Magura

SvětadílEvropa
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
Strážovské vrchy (červeně) na mapě Vnitřních Západních Karpat
Strážovské vrchy (červeně) na mapě Vnitřních Západních Karpat
Map
PovodíVáh, Nitra
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Strážovské vrchy jsou pohoří na severozápadním Slovensku. Coby geomorfologický celek jsou součástí Fatransko-tatranské oblasti v rámci Vnitřních Západních Karpat. Leží mezi městy Trenčín, Považská Bystrica, Rajec, Prievidza a Bánovce nad Bebravou.

Geomorfologické členění

[editovat | editovat zdroj]

Na západě a severozápadě Strážovské vrchy hraničí s úzkým pásem Považského podolí, údolí řeky Váh, které je dělí od Bílých Karpat a Javorníků. Na severní straně přestavují sousední celky Súľovské vrchy a Žilinská kotlina, na severovýchodě dělí Fačkovské sedlo Strážovské vrchy od Malé Fatry. Směrem k východu a jihovýchodu, do povodí řeky Nitry, navazuje Hornonitranská kotlina, na jižní straně přecházejí Strážovské vrchy do Podunajské pahorkatiny, na jihozápadě se pak přes Jastrabské sedlo stýkají s Považským Inovcem.

Nejvyšší horou celku je Strážov (1213 m n. m.). Seznam všech vrcholů s výškou nad 900 metrů ukazuje Seznam vrcholů ve Strážovských vrších.

Ochrana přírody

[editovat | editovat zdroj]

Strážovské vrchy a Súľovské vrchy jsou od roku 1989 chráněny jako Chráněná krajinná oblast Strážovské vrchy. Nachází se zde Chráněné ptačí území Strážovské vrchy. Súľovské skály na severozápadě byly označeny jako národní přírodní rezervace.

V této oblasti se nachází mnoho termálních pramenů, což vedlo k vzniku lázní, jakými jsou např. Trenčianske Teplice nebo Rajecké Teplice.

Strážovské vrchy na mapě Slovenska

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]