Súľovské skály

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Národní přírodní rezervace
Súľovské skály
Súľovské skály
Súľovské skály
Vyhlášení 1973
Kód 437
Výměra 543,23 ha
Okresy Žilina
Bytča
Logo Wikimedia Commons Kategorie na Commons
Zeměpisné souřadnice
Súľovské skály
Súľovské skály
Gotická brána v Súlovských skalách

Súľovské skály (slovensky Súľovské skaly) je slovenská národní přírodní rezervace, která se rozkládá na území jednoho ze tří geomorfologických podcelků Súľovských vrchů jižně od města Bytča v katastrálním území obcí Predmier, Súľov-Hradná, Bytča, Jablonové a Paština Závada v okrese Žilina a okrese Bytča v Žilinském kraji. Národní přírodní rezervace Súľovské skály je součástí Chráněné krajinné oblasti Strážovské vrchy.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Súľovské skály jsou jediné skalní město na Slovensku, tvořené slepenci.[1] Na relativně malém území přírodní rezervace se nacházejí nejrůznější geomorfologické tvary - skalní věže, skalní jehly, jeskyně, skalní okna a brány, skalní hřiby či další skály často bizarního tvaru.[2] Mezi známé útvary patří například Gotická brána nebo puklinová jeskyně Šarkania diera. V Súľovských skalách se nachází také zřícenina Súľovského hradu.

Předmět ochrany[editovat | editovat zdroj]

Kromě geologického a geomorfologického fenoménu je předmětem ochrany také vzácná fauna a flóra, která se vyskytuje na území národní přírodní rezervace. Centrem území vede značená naučná stezka, která má 16 zastávek s informačními tabulemi.

Archeologická lokalita[editovat | editovat zdroj]

Z jeskyně Šarkania diera pocházejí nejstarší nálezy v této oblasti, a to z pozdní doby kamenné. Nálezy z okraje Súľova jsou z mladší doby bronzové (kultury popelnicových polí), v Súľovských skalách byly nalezeny také předměty z doby římské (púchovská kultura) a z doby hradištní. Archeologickou lokalitou jsou též pozůstatky hradu Súľov z 15. století.[1]

Horolezectví[editovat | editovat zdroj]

Súľovské skály jsou též horolezeckou lokalitou. Zdejší lezecké cesty jsou v průměru dlouhé 15 – 40 metrů, jejich obtížnost se pohybuje v rozpětí od 4 až do 10 stupňů UIAA.[2]

  • Celoročně povolené věže: Tabuľa, Školská veža, Veža nad ohniskom
  • Sezónně povolené věže: Veterná, Sokolíky, Kozie diery, Podsvetie, Tisícročná (mezi 1. 7. až 31. 12.)

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Súľovské skaly na slovenské Wikipedii.

  1. a b ADAMOVIČ, Jiří; MIKULÁŠ, Radek; CÍLEK, Václav. Atlas pískovcových skalních měst České a Slovenské republiky : geologie a geomorfologie. 1. vyd. Praha: Academia, 2010. 459 s. ISBN 978-80-200-1773-4. S. 408 - 411. 
  2. a b Súľovské vrchy [online]. [cit. 2019-01-13]. Dostupné online. (slovensky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]