Predmier

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Predmier
Kostel sv. Havla v obci
Kostel sv. Havla v obci
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 300 m n. m.
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Kraj Žilinský
Okres Bytča
Tradiční region Horní Pováží
Predmier
Predmier
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 10,88 km²[1]
Počet obyvatel 1 357 (31. 12. 2015)
Hustota zalidnění 124,7 obyv./km²
Správa
Status obec
Starosta Viliam Čillík (NEKA)
Vznik 1193 (první písemná zmínka)
Oficiální web www.predmier.sk
Telefonní předvolba 041
PSČ 013 51
Označení vozidel BY
NUTS 517895
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Predmier je obec na Slovensku v okrese Bytča.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci Predmier pochází z roku 1193, ale archeologické doklady katastrálního území obce tuto zmínku předcházejí o pár století. Důkazy o osídlení pocházejí již z pozdní doby bronzové. Historicky hmatatelné jsou např. střepy, zdobené žlábky, železná ostruha, různé druhy keramiky. Podle nich lze zařadit Predmier mezi nejstarší obce Žilinského kraje. V nejstarší písemné zmínce se obec nazývá Predmír, protože byla obehnána pevnými zdmi a byla to dobrá poloha pro podepisování mírových smluv. Později ho však Turci dobyli a tak si obyvatelé museli stavět nové přístřeší. Název Predmier je zmiňován v roce 1312 v listině ve spojení s Predmierským rychtářem. Obec byla později darována do rukou Podmanickým a patřila tak k Považskobystřickému panství. Později název obce změnily na Predmyer, jak dosvědčuje listina panovníka Matyáše z roku 1471, kdy byl Predmyer darován Jánovi Domanickému. Později se Predmyer zmiňován jako městečko a obyvatelé jako měšťané. Po vymření rodiny Podmanických se Predmier dostal do rukou dědiců Balošovců. V roce 1573 bylo uděleno obci Maxmiliánem II. pouťové právo, právo vaření piva a pálení lihu a v 2. polovině 17. století bylo pouze o maličko menším tržním střediskem jako Bytča. Lidé se tu povětšinou živili zemědělstvím, drátařstvím a prací v lese. Z řemeslné výroby zde vzkvétala zejména kovářská a mlynářská výroba. V obci byl kdysi pivovar, v 19. století pila a také továrna na výrobu papírových výrobků.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Obec se nachází v nadmořské výšce 300 metrů a rozkládá na ploše 10,80 km². K 31. prosinci roku 2010 žilo v obci 1 408 obyvatel.

Památky[editovat | editovat zdroj]

  • Kostel sv. Havla
  • Budova pošty z 17. století, přestavěná v 18. století
  • Kaštel z první poloviny 19. století

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Predmier na slovenské Wikipedii.

  1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [PDF 835 kB]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky, 2014-08-19 [cit. 2017-05-04]. S. 1. Dostupné online. (slovensky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]