Přeskočit na obsah

Javorníky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Javorníky
Hřeben Javorníků
Javorníky

Nejvyšší bod1 072 m n. m. (Veľký Javorník)
Rozloha229 km²
Střední výška631,6 m n. m.

Nadřazená jednotkaSlovensko-moravské Karpaty
Sousední
jednotky
Bílé Karpaty, Vizovická vrchovina, Hostýnsko-vsetínská hornatina, Turzovská vrchovina, Kysucká vrchovina
Podřazené
jednotky
Pulčínská hornatina, Ráztocká hornatina

StátČeskoČesko Česko
SlovenskoSlovensko Slovensko
Vnější Západní Karpaty a Javorníky (c2)
Vnější Západní Karpaty a Javorníky (c2)
Map
PovodíVsetínská Bečva, Váh, Ostravice
Souřadnice
Identifikátory
Kód geomorf. jednotkyIXC-3
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Javorníky (německy Jawornik [javoʁnyk]) jsou pohoří a geomorfologický celek na hranicích Moravy a Slovenskageomorfologické oblasti Slovensko-moravské Karpaty. Částečně odlesněný členitý hřbet se větví na zalesněné rozsochy; ty se táhnou od Lyského průsmyku na jihozápadě po Makovský průsmyk na severovýchodě v délce cca 30 km. Hluboké Papajské sedlo odděluje na jihu hlavní hřeben od izolovaného vrcholu Makyta (923 m n. m.). Na severu je součástí Javorníků skupina Lemešné (950 m n. m.).

Geologické složení pohoří je poměrně jednotné, tvoří je flyšové série pískovců a slepenců, rozlámané na jednotlivé geologické kry.

Ve vyšších polohách Javorníků převládají horské smrčiny s občasným výskytem jedle, níže ve svazích se částečně dochovaly původní bukové a jedlobukové lesy. V lesích se vyskytují velké šelmy včetně rysa, vlka a medvěda, které ze Slovenska přecházejí i na Moravu.

Výhled na Moravskoslezské Beskydy
Památník na vrcholu Ztracence

Na českém území jsou Javorníky součástí CHKO Beskydy, na slovenském pak Chráněná krajinná oblast Kysuce; na obou stranách hranice je také celá řada maloplošných chráněných území.

Smíšený jedlobukový porost pralesovitého charakteru je chráněn v několika přírodních rezervacíchRazula, Hričovec, Veľký Javorník, Makyta. K nejvýznamnějším chráněným územím na české straně patří:

Na mnoha místech v severovýchodní části pohoří vyvěrají minerální prameny. Některé jsou chráněné jako přírodní památky – např. pramen Vajcovka, pramen U Vojtov; ten se vyznačuje nepravidelnými úniky metanu.

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam vrcholů v Javorníkách.

Nejvyšším vrcholem je slovenský Veľký Javorník (1 072 m n. m.), nejvyšší horou moravské části Javorníků je Malý Javorník (1 019 m n. m.).

Javorníky patří k vyhledávaným turistickým oblastem. Je zde celá řada pěších tras, několik naučných stezek a cyklotrasy pro horská kola. V zimě je hlavní hřebenová trasa s dalekými rozhledy oblíbeným cílem běžkařů; k hlavním střediskům sjezdového lyžování patří Kasárna pod Veľkým Javorníkem, Portáš a Kohútka.

  1. Skály a skalní města v ČR. Pulčinské skály [online]. JN [cit. 2021-11-07]. Dostupné online. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]