Hlohovec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o slovenském městě. O obci na Břeclavsku pojednává článek Hlohovec (okres Břeclav).
Hlohovec
Kostel sv. Michala
Kostel sv. Michala
Hlohovec – znak
znak
Hlohovec – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška156 m n. m.
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
KrajTrnavský
OkresHlohovec
Tradiční regionDolní Pováží
Hlohovec
Hlohovec
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha64,13 km²
Počet obyvatel21 508 (31. 12. 2018[1])
Hustota zalidnění335,4 obyv./km²
Etnické složeníSlováci
Náboženské složeníŘímskokatolické
Správa
Statusměsto
PrimátorIvan Baranovič
Vznik1113
Oficiální webwww.hlohovec.sk
Telefonní předvolba033
PSČ920 01
Označení vozidel (do r. 2022)HC
NUTS507032
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hlohovec (německy: Freistadt(l) (an der Waag) - z toho odvozený další název Frašták, maďarsky: Galgóc) je okresní město na Slovensku, v jihozápadní části země v Trnavském kraji. Ve městě je památková zóna.[2] Žije zde přibližně 21 tisíc[3] obyvatel.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Hlohovec leží na řece Váh, asi 15 km severovýchodně od Trnavy a 25 km severozápadně od Nitry. Nachází se při nejjižnějším výběžku Považského Inovce do Podunajské pahorkatiny. Jádro města leží na levém kopcovitém břehu Váhu, katastr však zasahuje i na plochý pravý břeh (území připojené vesnice Šulekovo – dříve samostatná obec, do roku 1948 nazývaná Beregseg) až k říčce Dudváh. Nadmořská výška se pohybuje od 140 po 340 metrů, centrum leží ve výšce okolo 150 m. Hlohovec se skládá z celkem pěti městských částí - Hlohovec, Nová štvrť, Peter (dříve Svätý Peter), Sihoť, Šulekovo.

Hlohovec tvoří víceméně souvislou aglomeraci s městem Leopoldov a obcí Červeník, dohromady mají asi 27 tisíc obyvatel.

Části města[editovat | editovat zdroj]

Na jihozápadě leží městská část Sihoť. Na západě se nachází městská část Šulekovo (kdysi samostatná obec, do roku 1948 zvaná Beregseg). V severovýchodní části města je městská část Nová čtvrť. Ještě dále na sever se nachází městská část Peter (kdysi samostatná obec, starší název Svätý Peter, případně Svätý Peter pri Váhu).[4]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Panoráma Hlohovce

První historicky doložená zmínka pochází z listiny zoborského opatství, z roku 1113. Zde se uvádí majetky a osady patřící hradu Hlohovec (Bojničky, Koplotovce). V době mongolského vpádu (12411242) byla osada zničena, ale už v roce 1275 se z listiny Ladislava IV. můžeme dozvědět, že osada měla dvě tržiště.

V roce 1362 si od krále Ludvíka I. vyžádal Mikuláš Ujlaky, nazývaný též Kont, pro Hlohovec první městská privilegia: povolení konat trhy a mít samosprávu. V roce 1446 obsadilo hrad i město vojsko Jana Jiskry z Brandýsa. V roce 1525 daroval král Ludvík II. hrad spolu s celým panstvím Alexeji Turzovi. Turzové vlastnili panství až do roku 1635, kdy zemřel poslední z rodu, Adam Turzo. Po nich koupil hrad i s panstvím Adam Forgáč; stalo se tak v roce 1639.

Život obyvatelstva v 16. a 17. století poznamenala protihabsburská povstání, nájezdy Osmanských vojsk a okupace. V roce 1599 přešlo městem právě turecké vojsko, způsobilo velké škody. Začátkem 17. století začala první protihabsburská povstání. Veleli jim nejprve Štěpán Bočkaj, později Gabriel Betlen. Krátce po jejich vzpouře město opět obsadili Turci a drželi ho až do svojí porážky u Vídně v roce 1683. V roce 1720 zde byl na místě původní slovanské osady postaven renesančně-barokní zámek, který je nyní největší a nejznámější památkou ve městě.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Město leží stranou hlavních dopravních tahů, nachází se ale blízko dálnice D1 (exit 66) a uzlové železniční stanice Leopoldov, odkud přes Hlohovec vede trať č. 141. Přímo v Hlohovci se kříží silnice II. třídy č. 507, 513 a 514.

Průmysl[editovat | editovat zdroj]

V Hlohovci má dlouhou tradici výroba léčiv; dřívější výrobní závod Slovakofarma přešel do vlastnictví koncernu Zentiva.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hlohovec na slovenské Wikipedii.

  1. Obyvateľstvo a migrácia. slovak.statistics.sk [online]. Štatistický úrad Slovenskej republiky, 2019-04-16. Dostupné online. 
  2. Pamiatkový úrad Slovenskej republiky - Pamiatkové územia a ochranné pásma. www.pamiatky.sk [online]. [cit. 2022-01-26]. Dostupné online. 
  3. Sčítání lidu, domů a bytů 2021 na Slovensku. Bratislava: Statistický úřad Slovenské republiky.
  4. Slovenské slovníky. slovnik.juls.savba.sk [online]. [cit. 2022-09-21]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]