Zentiva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zentiva Group, a.s.
Základní údaje
Právní forma a.s.
Datum založení 1998
Sídlo Praha, Česká republika
Adresa sídla Amsterdam, Nizozemsko
Charakteristika firmy
Oblast činnosti farmaceutický průmysl
Mateřská společnost Advent International
Majitel Advent International
Dceřiné společnosti Zentiva
Zentiva Group (100 %)
Identifikátory
Oficiální web www.zentiva.cz
LEI 549300WSNQ5E71JHMS23
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zentiva je mezinárodní farmaceutická společnost se sídlem v Praze, která vyvíjí, vyrábí a prodává generické produkty. Od roku 2009 do 30. září 2018 byla Zentiva součástí skupiny Sanofi. Od 1. října 2018 začala Zentiva opět působit jako samostatná společnost s podporou nového vlastníka – společnosti Advent International, která Zentivu od Sanofi koupila. V České republice působí společnosti Zentiva, k.s. (dříve Zentiva, a.s. a Léčiva a.s.) a Zentiva Group, a.s. S více než 2500 zaměstnanci a dvěma výrobními závody – v Praze a Bukurešti – je cílem samostatné Zentivy dosáhnout vůdčí pozici v oblasti generik a volně prodejných léků.

Portfolio v současnosti tvoří 500 produktů a 800 lékových forem[1]. Pokrývá širokou škálu terapeutických oblastí. Mezi hlavní produktové skupiny patří léky proti kardiovaskulárním chorobám, analgetika, přípravky proti chorobám centrálního nervového systému, a trávící soustavy, ženská medicína a léky proti chorobám močového traktu a pohlavní soustavy. V oblasti doplňků stravy se jedná zejména o vitaminové přípravky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Lékárna U Černého orla

Kořeny největšího českého farmaceutického podniku lze vystopovat až k lékárně „U Černého orla“ umístěné ve středověku na pražské Malé Straně. V roce 1857 tuto lékárnu zakoupil Benjamin Fragner (1824–1886). Plány na její rozšíření realizoval až jeho syn, dr. Karel Fragner (1861–1926). O další rozšíření podniku se zasloužil jeho syn dr. Ing. Jiří Fragner (1900–1977). Ten vybudoval za účasti svého bratra, architekta Jaroslava Fragnera, novou moderní farmaceutickou továrnu ve vesnici Dolní Měcholupy, která je dnes součástí Prahy. Na místě původní továrny se nyní nachází hlavní sídlo společnosti Zentiva.

Továrna v Dolních Měcholupech, jedna z budov roku 1930

Továrna „B. Fragner (dle Benjamin Fragner) zahájila provoz v srpnu 1930. Její profitabilita byla postavena na solidním základě výroby účinných látek a zároveň byl rozvinut v této oblasti široký výzkum. V období 2. světové války, po uzavření českých vysokých škol v důsledku nacistické okupace, se podnik stal díky pochopení a podpoře svého majitele útočištěm mnoha význačných odborníků. Kromě jiného zde byl jako v jedné z prvních zemí Evropy roku 1944 úspěšně izolován penicilin (pod tehdejším označením BF Mykoin 510).

Po znárodnění v roce 1946 došlo k oddělení továrny od lékárny. Měcholupský podnik se stal součástí Spojených farmaceutických závodů (SPOFA) a se svými 750 zaměstnanci byl bezkonkurenčně vedoucím závodem farmaceutické výroby v poválečném Československu.

Vzhledem k neustále rostoucí potřebě konečných lékových forem byla na začátku šedesátých let zvažována otázka masivního rozšíření výroby. Tento program rozšíření byl dokončen v roce 1979 a vedl k výstavbě moderních výrobních provozů s odpovídajícím zařízením. Nový zvětšený závod měl za následek několikanásobné zvýšení produkce.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Zentiva - pražská centrála

Od roku 1989 prošla společnost několika významnými organizačními a vlastnickými změnami, byl dokončen program modernizace a vytvořeny podmínky pro regionální růst. Roku 2003 zaniká název Léčiva a.s. (založením společnosti Zentiva, k.s.) a v témže roce byla uvedena nová firemní značka Zentiva (Zentiva CZ s.r.o.). Do skupiny Zentiva byla ve stejném roce začleněna společnost Slovakofarma (vedoucí farmaceutická firma na Slovensku) a Zentiva rozšířila svoje zastoupení v Rusku a Polsku a na některých dalších trzích regionu střední a východní Evropy. V roce 2005 se uskutečnila akvizice společnosti Sicomed (vedoucí rumunská generická firma).

Počátkem roku 2007 Zentiva zahájila své aktivity v Maďarsku a do skupiny byla začleněna společnost Eczacibaşi Generic Pharmaceuticals (významný turecký výrobce). V roce 2009 firmu koupila francouzská skupina Sanofi a rozhodla se vytvořit ze Zentivy svou evropskou generickou platformu, která v sobě spojila tři obchodní značky: Zentivu, Winthrop a Helvepharm. Dne 17. dubna 2018 společnost Sanofi oznámila, že zahájila exkluzivní jednání se společností [2]Advent International o odprodeji své evropské generické divize - společnosti Zentiva. Transakce o celkové hodnotě 1,919 mld. EUR [3]byla úspěšně dokončena k 1. říjnu 2018. Samostatná Zentiva tak s podporou Advent International, jednoho z největších světových kapitálových fondů, vstoupila do nové éry nezávislosti.

Zentiva má v současnosti (2018) silné postavení ve východní Evropě, zvláště v České republice, na Slovensku a v Rumunsku; působí celkem na více než padesáti trzích. Ročně vyrobí a distribuuje více než 350 milionů balení léků. Výrobní závody má v Praze a v Bukurešti.[4] Americký investiční fond Advent International má v úmyslu ze Zentivy udělat lídra evropského trhu; firma proto v roce 2020 realizovala akvizice v hodnotě stovek milionů eur.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.zentiva.cz [online]. [cit. 2013-06-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-05-01. 
  2. Společnost Advent International vstupuje do exkluzivních jednání o koupi společnosti Zentiva, evropské generické společnosti skupiny Sanofi. - Zentiva.cz. www.zentiva.cz [online]. [cit. 2018-10-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-10-18. (česky) 
  3. Výrobce generik Zentiva zahajuje působnost jako samostatná společnost - Zentiva.cz. www.zentiva.cz [online]. [cit. 2018-10-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-10-18. (česky) 
  4. Zentiva půjde do amerických rukou. Francouzský majitel si plácl s investičním fondem Advent, E15.cz, 28.6.2018
  5. Simona Janíková, Zentiva nakoupila firmy za stovky milionů eur. Vedle Evropy ji láká třeba Indie, Hospodářské noviny, 23.10.2020

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]