Zentiva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zentiva Group, a.s.
Logo
Logo
Sídlo Zentivy v Dolních Měcholupech
Sídlo Zentivy v Dolních Měcholupech
Základní údaje
Právní formaa.s.
Datum založení1998
SídloPraha, Česko
Adresa sídlaU Kabelovny 529/16, Praha - Dolní Měcholupy
Charakteristika firmy
Oblast činnostifarmaceutický průmysl
Zaměstnanci4700
Mateřská společnostAdvent International
MajitelAdvent International
Dceřiné společnostiZentiva
Zentiva Group (100 %)
Identifikátory
Oficiální webwww.zentiva.cz
LEI549300WSNQ5E71JHMS23
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zentiva je farmaceutická společnost se sídlem v Praze, která vyvíjí, vyrábí a prodává široký sortiment generických a volně prodejných přípravků.

Zentiva zaměstnává více než 4 500[1] pracovníků v různých evropských zemích a provozuje tři výrobní závody: v Praze, Bukurešti a Ankleshwaru[2].

Historie[editovat | editovat zdroj]

Lékárna U Černého orla

Kořeny této české farmaceutické společnosti sahají až k lékárně U Černého orla, která se na pražské Malé Straně nacházela již roku 1488. V roce 1857 lékárnu koupil Benjamin Fragner (1824–1886)[3]. Plány na její rozšíření pak uskutečnil až jeho syn Dr. Karel Fragner a později na ně navázal Dr. Ing. Jiří Fragner. Společně se svým bratrem, architektem Jaroslavem Fragnerem, navrhli a vybudovali novou moderní farmaceutickou továrnu v Dolních Měcholupech, které jsou dnes součástí Prahy. Na místě původní továrny se nyní nachází hlavní sídlo společnosti Zentiva.

Továrna „Benjamin Fragner“ zahájila výrobu léčivých přípravků v srpnu roku 1930. Její zisky plynuly především z bohatého portfolia aktivních látek, které posloužily jako základ intenzivního výzkumu a vývoje. Když se po německé okupaci během druhé světové války zavřely české vysoké školy, Fragnerova továrna se stala útočištěm mnoha význačných odborníků. Právě na tomto místě například proběhlo jedno z prvních úspěšných izolování penicilinu (BF Mykoin 510).

Po znárodnění společnosti v roce 1946[3] došlo k oddělení továrny od lékárny. Výrobní podnik se stal součástí Spojených farmaceutických závodů (SPOFA) a se svými 750 zaměstnanci byl největším farmaceutickým závodem v poválečném Československu. Vzhledem k neustále rostoucí poptávce po lékových formách se na začátku šedesátých let zvažovala otázka dalšího rozšíření jeho výrobních kapacit. Celý projekt byl dokončen v roce 1979 a vedl k výstavbě moderních výrobních provozů s odpovídajícím zařízením.

Od roku 1989 prošla společnost několika významnými organizačními a vlastnickými změnami. V roce 1998 byl ukončen privatizační proces a v roce 2003 vznikla spojením se slovenskou farmaceutickou společností Slovakofarma nová firma Zentiva.[4] V roce 2004 vstoupila na burzu cenných papírů v Praze a v Londýně a zároveň rozšířila své podnikatelské aktivity do Polska, Ruska a dalších trhů střední a východní Evropy. O rok později Zentiva koupila a přidala do svého portfolia značku Sicomed (přední výrobce generických přípravků v Rumunsku, dnes Zentiva SA).

Na začátku roku 2007 Zentiva rozšířila své působení v Maďarsku a koupila společnost Eczacibaşi Generic Pharmaceuticals (přední turecký výrobce)[5]. V roce 2008 došlo k akvizici Zentivy francouzskou skupinou Sanofi, která z ní vytvořila svou evropskou platformu pro generické přípravky. Zentiva se tak stala součástí divize generických přípravků Sanofi.

Roku 2018 koupila společnost Advent International evropskou část divize generických léčiv skupiny Sanofi – Zentivu. Hodnota transakce dosáhla 1,9 mld. eur.[6][7] Zentiva tak s podporou jednoho z největších kapitálových fondů Advent International opět získala nezávislost.

Po akvizici společností Advent International realizovala Zentiva v rychlém sledu několik strategických nákupů, aby ještě více posílila svou pozici na trhu s generickými a volně prodejnými přípravky v Evropě i za jejími hranicemi. V dubnu roku 2019 koupila Zentiva společnost Creo Pharmaceuticals[8], která od roku 2013 působila jako britská dceřiná společnost americké skupiny Amneal Pharmaceuticals. V květnu pak následovala akvizice rumunské farmaceutické společnosti Solacium, s jejíž pomocí Zentiva dále rozšířila své působení v oblasti generických a volně prodejných přípravků. V portfoliu společnosti Sanofi zůstaly volně prodejné léky prodávané pod obchodními označeními Paralen, Endiaron či Ibalgin, jehož výroba se přesunula do Maďarska, a další.

Historie akvizic[editovat | editovat zdroj]

 • 1857: Benjamin Fragner kupuje lékárnu U Černého orla
 • 1946: rozdělení lékárny a výrobního závodu
 • 2003: akvizice společnosti Slovakofarma
 • 2005: akvizice společnosti Sicomed
 • 2007: Zentiva získává společnost Eczacibaşi Generic Pharmaceuticals
 • 2008: akvizice Zentivy skupinou Sanofi
 • 2018: akvizice Zentivy kapitálovým fondem Advent International
 • 2019:
  • Duben: akvizice společnosti Creo Pharmaceuticals
  • Květen: akvizice společnosti Solacium Pharmaceuticals
  • Září: podepsání dohody o akvizici výrobního závodu v indickém městě Ankleshwar
  • Říjen: podepsání konečné dohody o akvizici středoevropské a východoevropské divize společnosti Alvogen
 • 2020:
  • Duben: akvizice divizí společnosti Alvogen v regionu střední a východní Evropy
  • Květen: akvizice výrobního závodu v indickém městě Ankleshwar

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Homepage - Zentiva.cz. Zentiva [online]. [cit. 2020-12-02]. Dostupné online. 
 2. O nás - Zentiva.cz. Zentiva [online]. [cit. 2020-12-02]. Dostupné online. 
 3. a b Fragnerova lékárna U Černého orla, Malostranské náměstí, Praha. www.lekarna-orel.cz [online]. [cit. 2020-12-02]. Dostupné online. 
 4. Proč je z Léčiv Zentiva? Cizincům se to líp vyslovuje Renáta Vargová, Strategie, 15. 9. 2003
 5. OUTSOURCING-PHARMA.COM. Zentiva snaps up Eczacibasi generics for €460m. outsourcing-pharma.com [online]. [cit. 2020-12-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. Advent International completed acquisition of Zentiva from Sanofi [online]. Advent International, 2018-10-01 [cit. 2022-01-26]. Dostupné online. 
 7. Acquisition of Sanofi’s Zentiva is Completed by Advent International. PharmTech [online]. [cit. 2020-12-02]. Dostupné online. 
 8. PS, Lakshmi. Latest Pharmacy News | Business | Magazine - Pharmacy Business [online]. 2019-04-04 [cit. 2020-12-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-11-20. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]