Zentiva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zentiva
Logo
Logo
Sídlo českých dceřiných společností Zentivy v Dolních Měcholupech
Sídlo českých dceřiných společností Zentivy v Dolních Měcholupech
Právní forma Naamloze vennootschap
Založeno 1998
Sídlo Amsterdam
Oblast činnosti farmaceutický průmysl
Mateřská společnost Sanofi
Dceřiné společnosti Zentiva
Zentiva Group (100 %)
Oficiální web www.zentiva.cz
LEI 549300WSNQ5E71JHMS23
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zentiva N.V. je mezinárodní farmaceutická společnost registrovaná v Nizozemsku, která vyvíjí, vyrábí a prodává generické produkty. Od roku 2009 je Zentiva součástí skupiny Sanofi. V České republice působí společnosti Zentiva, k.s. (dříve Zentiva, a.s. a Léčiva a.s.) a Zentiva Group, a.s.

Portfolio v současnosti tvoří 500 produktů a 800 lékových forem[1]. Pokrývá širokou škálu terapeutických oblastí. Mezi hlavní produktové skupiny patří léky proti kardiovaskulárním chorobám, analgetika, přípravky proti chorobám centrálního nervového systému, a trávící soustavy, ženská medicína a léky proti chorobám močového traktu a pohlavní soustavy. V oblasti doplňků stravy se jedná zejména o vitaminové přípravky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Lékárna U Černého orla

Kořeny největšího českého farmaceutického podniku lze vystopovat až k lékárně „U Černého orla“ umístěné ve středověku na pražské Malé Straně. V roce 1857 tuto lékárnu zakoupil Benjamin Fragner (1824–1886). Plány na její rozšíření realizoval až jeho syn, dr. Karel Fragner (1861–1926). O další rozšíření podniku se zasloužil jeho syn dr. Ing. Jiří Fragner (1900–1977). Ten vybudoval za účasti svého bratra, architekta Jaroslava Fragnera, novou moderní farmaceutickou továrnu ve vesnici Dolní Měcholupy, která je dnes součástí Prahy. Na místě původní továrny se nyní nachází hlavní sídlo společnosti Zentiva.

Továrna v Dolních Měcholupech, jedna z budov roku 1930

Továrna „Benjamin Fragner“ zahájila provoz v srpnu 1930. Její profitabilita byla postavena na solidním základě výroby účinných látek a zároveň byl rozvinut v této oblasti široký výzkum. V období 2. světové války, po uzavření českých vysokých škol v důsledku nacistické okupace, se podnik stal díky pochopení a podpoře svého majitele útočištěm mnoha význačných odborníků. Kromě jiného zde byl jako v jedné z prvních zemí Evropy roku 1944 úspěšně izolován penicilin (pod tehdejším označením BF Mykoin 510).

Po znárodnění v roce 1946 došlo k oddělení továrny od lékárny. Měcholupský podnik se stal součástí Spojených farmaceutických závodů (SPOFA) a se svými 750 zaměstnanci byl bezkonkurenčně vedoucím závodem farmaceutické výroby v poválečném Československu.

Vzhledem k neustále rostoucí potřebě konečných lékových forem byla na začátku šedesátých let zvažována otázka masivního rozšíření výroby. Tento program rozšíření byl dokončen v roce 1979 a vedl k výstavbě moderních výrobních provozů s odpovídajícím zařízením. Nový zvětšený závod měl za následek několikanásobné zvýšení produkce.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Firemní logo

Od roku 1989 prošla společnost několika významnými organizačními a vlastnickými změnami, byl dokončen program modernizace a vytvořeny podmínky pro regionální růst. Roku 1993 zaniká název Léčiva a.s. (je založena Zentiva, k.s.). V roce 2003 byla uvedena nová firemní značka Zentiva (Zentiva CZ s.r.o.). Do skupiny Zentiva byla ve stejném roce začleněna společnost Slovakofarma (vedoucí farmaceutická firma na Slovensku) a Zentiva rozšířila svoje zastoupení v Rusku a Polsku a na některých dalších trzích regionu střední a východní Evropy. V roce 2005 se uskutečnila akvizice společnosti Sicomed (vedoucí rumunská generická firma).

Počátkem roku 2007 Zentiva zahájila své aktivity v Maďarsku a do skupiny byla začleněna společnost Eczacibaşi Generic Pharmaceuticals (významný turecký výrobce). V roce 2009 firmu koupila francouzská skupina Sanofi a rozhodla se vytvořit ze Zentivy svou evropskou generickou platformu, která v sobě spojila tři obchodní značky: Zentivu, Winthrop a Helvepharm. O 2 roky později vedení skupiny Sanofi rozhodlo, že se veškerá činnost v oblasti generik v Evropě bude nadále odehrávat pod značkou Zentiva.[zdroj?]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.zentiva.cz/our-products/pages/default.aspx

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]