Zentiva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zentiva Group, a.s.
Logo
Logo
Sídlo Zentivy v Dolních Měcholupech
Sídlo Zentivy v Dolních Měcholupech
Základní údaje
Právní forma a.s.
Datum založení 1998
Sídlo Praha, Česko
Adresa sídla Amsterdam, Nizozemsko
Charakteristika firmy
Oblast činnosti farmaceutický průmysl
Mateřská společnost Advent International
Majitel Advent International
Dceřiné společnosti Zentiva
Zentiva Group (100 %)
Identifikátory
Oficiální web www.zentiva.cz
LEI 549300WSNQ5E71JHMS23
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zentiva je farmaceutická společnost se sídlem v Praze, která vyvíjí, vyrábí a prodává široký sortiment generických a volně prodejných přípravků.

Zentiva zaměstnává více než 4 500[1] pracovníků v různých evropských zemích a provozuje tři výrobní závody: v Praze, Bukurešti a Ankleshwaru[2].

Historie[editovat | editovat zdroj]

Lékárna U Černého orla

Kořeny této české farmaceutické společnosti sahají až k lékárně U Černého orla, která se na pražské Malé Straně nacházela již roku 1488. V roce 1857 lékárnu koupil Benjamin Fragner (1824–1886)[3]. Plány na její rozšíření pak uskutečnil až jeho syn Dr. Karel Fragner a později na ně navázal Dr. Ing. Jiří Fragner. Společně se svým bratrem, architektem Jaroslavem Fragnerem, navrhli a vybudovali novou moderní farmaceutickou továrnu v Dolních Měcholupech, které jsou dnes součástí Prahy. Na místě původní továrny se nyní nachází hlavní sídlo společnosti Zentiva.

Továrna „Benjamin Fragner“ zahájila výrobu léčivých přípravků v srpnu roku 1930. Její zisky plynuly především z bohatého portfolia aktivních látek, které posloužily jako základ intenzivního výzkumu a vývoje. Když se po německé okupaci během druhé světové války zavřely české vysoké školy, Fragnerova továrna se stala útočištěm mnoha význačných odborníků. Právě na tomto místě například proběhlo jedno z prvních úspěšných izolování penicilinu (BF Mykoin 510).

Po znárodnění společnosti v roce 1946[3] došlo k oddělení továrny od lékárny. Výrobní podnik se stal součástí Spojených farmaceutických závodů (SPOFA) a se svými 750 zaměstnanci byl největším farmaceutickým závodem v poválečném Československu. Vzhledem k neustále rostoucí poptávce po lékových formách se na začátku šedesátých let zvažovala otázka dalšího rozšíření jeho výrobních kapacit. Celý projekt byl dokončen v roce 1979 a vedl k výstavbě moderních výrobních provozů s odpovídajícím zařízením.

Od roku 1989 prošla společnost několika významnými organizačními a vlastnickými změnami. V roce 1993 se změnil její tehdejší název Léčiva a.s. na Zentiva k.s. O pět let později získalo vedení Zentivy většinový podíl ve společnosti a začalo směřovat její podnikání do oblasti značkových generických léčiv. V roce 2003 představila společnost svůj nový název: Zentiva CZ s.r.o. Ještě téhož roku se její portfolio rozrostlo o přední slovenskou farmaceutickou společnost Slovakofarma. V roce 2004 společnost Zentiva vstoupila na burzu cenných papírů v Praze a v Londýně a zároveň rozšířila své podnikatelské aktivity do Polska, Ruska a dalších trhů střední a východní Evropy. O rok později Zentiva koupila a přidala do svého portfolia značku Sicomed (přední výrobce generických přípravků v Rumunsku, dnes Zentiva SA).

Na začátku roku 2007 Zentiva rozšířila své působení v Maďarsku a koupila společnost Eczacibaşi Generic Pharmaceuticals (přední turecký výrobce)[4]. V roce 2008 došlo k akvizici Zentivy francouzskou skupinou Sanofi, která z ní vytvořila svou evropskou platformu pro generické přípravky. Zentiva se tak stala součástí divize generických přípravků Sanofi.

Roku 2018 koupila společnost Advent International evropskou část divize generických léčiv skupiny Sanofi – Zentivu. Hodnota transakce dosáhla 1,919 bil. eur.[5] Zentiva tak s podporou jednoho z největších kapitálových fondů Advent International opět získala nezávislost.

Po akvizici společností Advent International realizovala Zentiva v rychlém sledu několik strategických nákupů, aby ještě více posílila svou pozici na trhu s generickými a volně prodejnými přípravky v Evropě i za jejími hranicemi. V dubnu roku 2019 koupila Zentiva společnost Creo Pharmaceuticals[6], která od roku 2013 působila jako britská dceřiná společnost americké skupiny Amneal Pharmaceuticals. V květnu pak následovala akvizice rumunské farmaceutické společnosti Solacium, s jejíž pomocí Zentiva dále rozšířila své působení v oblasti generických a volně prodejných přípravků. V portfoliu společnosti Sanofi zůstaly volně prodejné léky prodávané pod obchodními označeními Paralen, Endiaron či Ibalgin, jehož výroba se přesunula do Maďarska, a další.

Historie akvizic[editovat | editovat zdroj]

 • 1857: Benjamin Fragner kupuje lékárnu U Černého orla
 • 1946: rozdělení lékárny a výrobního závodu
 • 2003: akvizice společnosti Slovakofarma
 • 2005: akvizice společnosti Sicomed
 • 2007: Zentiva získává společnost Eczacibaşi Generic Pharmaceuticals
 • 2008: akvizice Zentivy skupinou Sanofi
 • 2018: akvizice Zentivy kapitálovým fondem Advent International
 • 2019:
  • Duben: akvizice společnosti Creo Pharmaceuticals
  • Květen: akvizice společnosti Solacium Pharmaceuticals
  • Září: podepsání dohody o akvizici výrobního závodu v indickém městě Ankleshwar
  • Říjen: podepsání konečné dohody o akvizici středoevropské a východoevropské divize společnosti Alvogen
 • 2020:
  • Duben: akvizice divizí společnosti Alvogen v regionu střední a východní Evropy
  • Květen: akvizice výrobního závodu v indickém městě Ankleshwar

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Homepage - Zentiva.cz. Zentiva [online]. [cit. 2020-12-02]. Dostupné online. (česky) 
 2. O nás - Zentiva.cz. Zentiva [online]. [cit. 2020-12-02]. Dostupné online. (česky) 
 3. a b Fragnerova lékárna U Černého orla, Malostranské náměstí, Praha. www.lekarna-orel.cz [online]. [cit. 2020-12-02]. Dostupné online. 
 4. OUTSOURCING-PHARMA.COM. Zentiva snaps up Eczacibasi generics for €460m. outsourcing-pharma.com [online]. [cit. 2020-12-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. Acquisition of Sanofi’s Zentiva is Completed by Advent International. PharmTech [online]. [cit. 2020-12-02]. Dostupné online. 
 6. PS, Lakshmi. Latest Pharmacy News | Business | Magazine - Pharmacy Business [online]. 2019-04-04 [cit. 2020-12-02]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]