IMT Smile

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
IMT Smile
v roce 2011
v roce 2011
Základní informace
Původ Prešov, Československo Československo
(dnes Slovensko)
Žánry rock, poprock, alternativa
Aktivní roky 1992 – doposud
Web Oficiální web
Současní členové
Ivan Tásler
Miro Tásler
Mário Garbera
Daniel Šoltis
Lukáš Kolivoška
Tomáš Slávik
Dřívější členové
Katarína Knechtová
Martin Migaš
Martin Valihora
Peter Bič
Marián Slávka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

IMT Smile je prešovská hudební skupina, kterou v roce 1992 založili bratři Ivan a Miro Táslerovi.

Historie skupiny[editovat | editovat zdroj]

Název kapely je složen z iniciál Táslerovcov. Později se k nim přidal Mirov spolužák z konzervatoře, Peter Bič (kytara). Po několika koncertech a nahraných skladbách se skupina rozpadla. Své první demo nahráli Ivan s Mirem v roce 1993. Byly to nahrávky zhudebněných humorných textů Ľubomíra Feldeka. Na nahrávání s Táslerovcami spolupracoval bubeník Martin Migaš. Několik měsíců nato se Miro Tásler s Petrem Bičem znovu pokusili o nahrávky dvou Ivanem nazpívaných skladeb.

V roce 1994 organizoval Robo Grigorov soutěž s názvem RG tip, v níž skupina IMT Smile s písněmi "Pán v saku" a "Spím" zvítězila. V následujících měsících kapela hledala svůj styl, hrála skladby v různých hudebních žánrech přes rock, punk rock, ale i reggae, skupina měnila svůj název jednou byli Epitath, později Ruka, v létě roku 1995 hráli na open festivalu Marakaňa v Prešově dvakrát: jednou jako Ruka a podruhé jako IMT Smile. Na Rock FM Feste '95skupina IMT Smile vystoupila se skladbou "Poslali ma fundeluka" ve složení: Ivan a Miro Táslerovci, Martin Migaš, Peter Bič, Martin Tkáčik, Miro Borik, Marcela Kvašňáková, Jana Bednarčíková, Viera Kollárová.

V lednu 1996 dostala kapela od vydavatelstvíSkvrna Recordsnabídku na nahrání alba. V tomto období se skupinou začala zpívat další Prešovčanka, Katka Knechtová [1] [2]. V červnu kapela podepsala smlouvu a v studiu Relax nahrála skladby "Nepoznám" a "Balada". Při nahrávání s nimi spolupracoval Laco Lučenič. Píseň "Nepoznám" se stala hlavním singlem připravovaného alba, dobře bodovala v hitparádách a stala se ve svém období v slovenská rádiích jednou z nejhranějších. Za tento rok skupina IMT Smile převzala v únoru roku 1997 od Svazu autorů a interpretů cenu "Objav roka".

V únoru roku 1997 se skupina IMT Smile spolu se skupinami Proudy a Olympic zúčastnila společného celoslovenského turné. Dne 7. dubna kapela IMT Smile ve složení Ivan Tásler, Miro Tásler, Peter Bič, Martin Migaš a Katka Knechtová vydala své debutové album s názvem Klik-Klak , ke kterému kromě skladby "Nepoznám" vychází i další singl s názvem "Vrany".

V roce 1998 ze skupiny odchází Katka Knechtová a Martin Migaš a vzniká tak nová prešovská formace s názvem Peha. Bubeníkem skupiny se stal Martin Valihora (hrával s Richardem Müllerem, zda Janka Ledeckého) a IMT Smile vydává 26. října svůj další album s názvem Valec, který předchází úspěšný singl "Ľudia nie sú zlí". V lednu se do slovenského hitparád a rádií dostal jeden z nejznámějších hitů pocházející z tohoto alba s titulem "Veselá pesnička". V roce 1999 skupina IMT Smile absolvovala unplugged turné, sbírá hudební ocenění, vydává reedici alba Válec s názvem Valec Extra s následujícím koncertním turné Valec tour '99. V roce 2000 kapele IMT Smile vyšlo album Nech sa páči, skupina absolvovala další dva turné Nech sa páči a Gambrinus tour 2000, v následujícím roce spolupracuje na albu ’01 s Richardem Müllerem a vydává se s ním na koncertní turné.

Sestava skupiny[editovat | editovat zdroj]

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.pis.sk/portal/?c=12&id=3744&do=print
  2. http:// www.sme.sk/c/4010867/katarina-knechtova-hodena-do-velmi-hlbokej-vody.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]