Studené doliny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Národní přírodní rezervace
Studené doliny
Studené doliny ze Slavkovského štítu (2011)
Studené doliny ze Slavkovského štítu (2011)
Vyhlášení 1991
Vyhlásil Slovenská komisia pre životné prostredie
Kód 756
Lokalita TANAP
Výměra 2 222,41 ha
Okres Poprad
Stupeň ochrany V.
Logo Wikimedia Commons Kategorie na Commons
Zeměpisné souřadnice
Studené doliny
Studené doliny

Studené doliny je národní přírodní rezervace na území Tatranského národního parku. Nachází se v katastrálním území města Vysoké Tatry a obce Tatranská Javorina v okrese Poprad v Prešovském kraji. Předmětem ochrany je především množství botanicky cenných lokalit se vzácnou flórou.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Rezervaci tvoří oblast o rozloze 22,2 km², jejímž jádrem jsou Malá a Velká Studená dolina na jihovýchodní straně Vysokých Tater. Doliny, protažené od severozápadu k jihovýchodu, jsou odděleny Prostředním hřebenem (slovensky Prostredný hrebeň) s nejvyššími vrcholy Široká veža (2461 m n. m.) a Prostredný hrot (2441 m n. m.). Spojnici mezi dolinami představuje poměrně náročná, žlutě značená turistická stezka, která vede z Malé Studené doliny ke Zbojnické chatě přes Priečné sedlo (2352 m n. m.). Nad závěrem Malé Studené doliny se na severovýchodě tyčí Lomnický štít (2634 m n. m.) a Pyšný štít (2621 m n. m.).

Dolinami protékají Velký Studený potok a Malý Studený potok až ke svému soutoku u Rainerovy chaty. Nad skalnatým stupněm, uzavírajícím Malou Studenou dolinu, se nachází Téryho chata a dolina Pěti Spišských ples. V závěru Velké Studené doliny ve výšce kolem 2000 m n. m. se rozkládá plošina s četnými plesy - Zbojnickými, Sesterskými a Starolesnianským plesem, o něco výše pak leží Pusté plesá a Ĺadové pleso.

Předmět ochrany[editovat | editovat zdroj]

V rezervaci se vyskytuje 23 endemických, 10 subendemických a 36 kriticky ohrožených druhů rostlin.[1] I proto zde platí V., tedy nejvyšší stupeň ochrany.[2] Z fauny je zde nejviditelněji zastoupen kamzík horský (tatranský) a svišť alpský.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DÍTĚ, Daniel. Rastlinstvo Tatranského národného parku 4.: vegetačné pásma – subalpínsky, alpínsky a subniválny stupeň [online]. 2011-12-01 [cit. 2016-06-11]. Dostupné online. (slovensky) 
  2. Štátny zoznam osobitne chránených častí prírody SR: Národná prírodná rezervácia Studené doliny [online]. Slovenská agentúra životného prostredia [cit. 2011-09-19]. Dostupné online. (slovensky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]