Baranec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o vrcholu v Západních Tatrách. O mikroregionu na Slovensku pojednává článek Baranec (mikroregion).
Baranec
Vrchol2184 m n. m.
Prominence362 m ↓ sedlo pod Hrubým vrchem
Izolace4,9 km → Jakubina
SeznamySlovenské dvoutisícovky #30
Štíty Západních Tater #3
Poznámkavýhledy
Poloha
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
PohoříZápadní Tatry
Souřadnice
Baranec
Baranec
Horninakrystalická břidlice
PovodíVáh
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Baranec (polsky Baraniec) (2184 m n. m.) je jeden z nejimpozantnějších vrcholů Západních Tater, po Bystré a Jakubiné je v tomto pohoří třetím nejvyšším vrcholem a tvoří přirozenou dominantu Liptova.

Přestože rozsocha Barance vybíhá z hřebene Roháčů, patří Baranec do geomorfologického okrsku Liptovské Tatry, stejně jako zmíněná Bystrá a Jakubina.

Popis vrcholu[editovat | editovat zdroj]

výhled z Barance

Svahy jsou pokryté lavinovými žlaby, na jižním svahu jsou rozsáhlé porosty kosodřeviny, které místy dost znepříjemňují výstup na vrchol. Celá oblast je poměrně hojně navštěvována kamzíky a můžete se zde při troše štěstí setkat i se svišti, kteří zde mají nory. Z Barance se naskýtá kruhový výhled na celé Západní Tatry, zejména na Roháčskou skupinu a Jakubinou (2192 m). Neméně impozantní výhledy jsou také do Podtatranské kotliny.

Výstup na Baranec[editovat | editovat zdroj]

Na Baranec je možné vystoupit za čtyři hodiny po zelené turistické značce z kempu v Račkově dolině nebo po žluté z osady Žiar. Z Barance pak žlutá stezka pokračuje přes Smrek (2071 m) do Žiarského sedla (1917 m), odkud se dá sestoupit do Žiarské doliny, kde se nachází nově zrekonstruovaná Žiarska chata (s možností ubytování) nebo do Jamnické doliny.

Jiná varianta je pokračovat po hřebeni až na legendární Plačlivé (2126 m), ze kterého lze sestoupit po červené značce na Smutné sedlo (1962 m) a po modré značce kolem Roháčských ples do Roháčské doliny a dále až na Zverovku.

Ve všech případech se jedná o náročný podnik, při výstupu se překonává převýšení minimálně 1200 m, v případě bouřky jsou turisté na hřebeni Barance zcela nechráněni. Každá z túr trvá 8-10 hodin.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]