Megonky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Megonky
V.
Megonka na Kysuciach - panoramio.jpg
Základní informace
Vyhlášení 2003
Vyhlásil Krajský úřad v Žilině
Rozloha 0,1670 ha
Poloha
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Okres Čadca
Umístění Milošová (Čadca)
Souřadnice
Megonky
Megonky
Další informace
Kód 1127
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Megonky (též uváděno jako Megoňky) je přírodní památka, evidovaná pod číslem 1127 ve státním seznamu zvláště chráněných území Slovenské republiky. Chráněné území se nalézá v Turzovské vrchovině na severozápadním Slovensku jen několik desítek metrů od česko-slovenské státní hranice poblíž osady Vyšné Megoňky v rámci místní části Milošová okresního města Čadca. Je vzdáleno zhruba 3 km jihozápadně od české obce Mosty u Jablunkova a 8 km severozápadně od Čadce. Oblast spravuje ŠOP SR - Správa CHKO Kysuce.

Předmět ochrany[editovat | editovat zdroj]

Důvodem ochrany jsou pískovcové koule v bývalém kamenolomu – ojediněle vyvinuté projevy kulovité odlučnosti flyšových sedimentů.[1] Výskyt kamenných koulí se váže na bukovecké pískovcové pásmo, táhnoucí se napříč zdejším česko-slovenským pohraničím. Jeden obdobný nález je tak znám např. z necelý kilometr vzdáleného lomu v lokalitě Motyčanka na české straně. Z geologického hlediska lze spatřovat původ vzniku kamenných koulí z Kysúc v procesech diageneze, k nímž došlo ve zdejších sedimentech.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Naleziště bylo odkryto při těžbě v lomu roku 1988. Původně se v lokalitě nacházely asi tři desítky těchto kamenných útvarů o průměru od 0,3 do 2,6 metru (jde o největší známou kamennou kouli na Slovensku), některé byly po objevu odvezeny jako rarita na různá místa v okolí.[3] Přírodní památkou byla lokalita vyhlášena krajským úřadem v Žilině 18. 6. 2003.[1]

Pověry[editovat | editovat zdroj]

Po objevení neobvyklých koulí se v kraji rozšířily různé pověsti o jejich původu a vlastnostech. Někteří obyvatelé si je nosili domů, protože věřili, že kamenné koule navracejí ženám plodnost, nebo tyto útvary rozbíjeli kvůli domněnce, že by uvnitř mohlo být zlato. Objevily se i pověsti, že kamenné gule jsou památkou na návštěvu mimozemšťanů.[3]

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Do osady Vyšné Megoňky vede z Čadce přes Milošovou místní silnice a cyklotrasa č. 2406. Pro pěší turisty je nejsnadnější přístup z české strany. Cesta vede po modré turistické značce z železniční zastávky Mosty u Jablunkova zast. přes místní část Šance k rozcestí Motyčanka a dále po žluté do osady Filůvka u státní hranice. Chráněný lom se nachází jen několik desítek metrů za státní hranicí.[4] Informace o lokalitě jsou dostupné v Gorolském turistickém informačním centru v Mostech u Jablunkova.

Jiné lokality v regionu[editovat | editovat zdroj]

Výskyt kamenných koulí je doložen i z dalších míst na česko - slovensko - polském pomezí, v širším okruhu pak i z jiných lokalit na Moravě (Vidče u Rožnova pod Radhoštěm či Olšany v okrese Vyškov).[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Štátny zoznam osobitne chránených častí prírody SR: Prírodná pamiatka Megonky [online]. Slovenská agentúra životného prostredia [cit. 2015-12-21]. Dostupné online. (slovensky) 
  2. NAGY, Alexander RNDr. Geológ o záhade kamenných gúľ z Kysúc. wmmagazin.cz [online]. 2009-03-29 [cit. 2015-12-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-12-27. 
  3. a b KUBICA, Artur. Kamenné koule v pískovcovém lomu Megoňky evokují nadpřirozené vlastnosti. rozhlas.cz [online]. 2014-04-10 [cit. 2015-12-21]. Dostupné online. 
  4. Trasa na mapy.cz
  5. KARPECKI, Karel. Kamenné koule lze najít i na Jablunkovsku. fm.denik.cz [online]. Vltava-Labe-Press, 2007-08-27 [cit. 2015-12-21]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]