Megonky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Megonky
V.
Megonka na Kysuciach - panoramio.jpg
Základní informace
Vyhlášení 2003
Vyhlásil Krajský úřad v Žilině
Rozloha 0,1670 ha
Poloha
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Okres Čadca
Umístění Milošová (Čadca)
Souřadnice
Megonky
Megonky
Další informace
Kód 1127
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Megonky (též uváděno jako Megoňky) je přírodní památka, evidovaná pod číslem 1127 ve státním seznamu zvláště chráněných území Slovenské republiky. Chráněné území se nalézá v Turzovské vrchovině na severozápadním Slovensku jen několik desítek metrů od česko-slovenské státní hranice poblíž osady Vyšné Megoňky v rámci místní části Milošová okresního města Čadca. Je vzdáleno zhruba 3 km jihozápadně od české obce Mosty u Jablunkova a 8 km severozápadně od Čadce. Oblast spravuje ŠOP SR - Správa CHKO Kysuce.

Předmět ochrany[editovat | editovat zdroj]

Důvodem ochrany jsou pískovcové koule v bývalém kamenolomu – ojediněle vyvinuté projevy kulovité odlučnosti flyšových sedimentů.[1] Výskyt kamenných koulí se váže na bukovecké pískovcové pásmo, táhnoucí se napříč zdejším česko-slovenským pohraničím. Jeden obdobný nález je tak znám např. z necelý kilometr vzdáleného lomu v lokalitě Motyčanka na české straně. Z geologického hlediska lze spatřovat původ vzniku kamenných koulí z Kysúc v procesech diageneze, k nímž došlo ve zdejších sedimentech. [2]

Megonky - kamenné koule

Historie[editovat | editovat zdroj]

Naleziště bylo odkryto při těžbě v lomu roku 1988. Původně se v lokalitě nacházely asi tři desítky těchto kamenných útvarů o průměru od 0,3 do 2,6 metru (jde o největší známou kamennou kouli na Slovensku), některé byly po objevu odvezeny jako rarita na různá místa v okolí.[3] Přírodní památkou byla lokalita vyhlášena krajským úřadem v Žilině 18. 6. 2003.[1]

Pověry[editovat | editovat zdroj]

Po objevení neobvyklých koulí se v kraji rozšířily různé pověsti o jejich původu a vlastnostech. Někteří obyvatelé si je nosili domů, protože věřili, že kamenné koule navracejí ženám plodnost, nebo tyto útvary rozbíjeli kvůli domněnce, že by uvnitř mohlo být zlato. Objevily se i pověsti, že kamenné gule jsou památkou na návštěvu mimozemšťanů.[3]

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Do osady Vyšné Megoňky vede z Čadce přes Milošovou místní silnice a cyklotrasa č. 2406. Pro pěší turisty je nejsnadnější přístup z české strany. Cesta vede po modré turistické značce z železniční zastávky Mosty u Jablunkova zast. přes místní část Šance k rozcestí Motyčanka a dále po žluté do osady Filůvka u státní hranice. Chráněný lom se nachází jen několik desítek metrů za státní hranicí.[4] Informace o lokalitě jsou dostupné v Gorolském turistickém informačním centru v Mostech u Jablunkova.

Jiné lokality v regionu[editovat | editovat zdroj]

Výskyt kamenných koulí je doložen i z dalších míst na česko - slovensko - polském pomezí, v širším okruhu pak i z jiných lokalit na Moravě (Vidče u Rožnova pod Radhoštěm či Olšany v okrese Vyškov).[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Štátny zoznam osobitne chránených častí prírody SR: Prírodná pamiatka Megonky [online]. Slovenská agentúra životného prostredia [cit. 2015-12-21]. Dostupné online. (slovensky) 
  2. NAGY, Alexander RNDr. Geológ o záhade kamenných gúľ z Kysúc. wmmagazin.cz [online]. 2009-03-29 [cit. 2015-12-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-12-27. 
  3. a b KUBICA, Artur. Kamenné koule v pískovcovém lomu Megoňky evokují nadpřirozené vlastnosti. rozhlas.cz [online]. 2014-04-10 [cit. 2015-12-21]. Dostupné online. 
  4. Trasa na mapy.cz
  5. KARPECKI, Karel. Kamenné koule lze najít i na Jablunkovsku. fm.denik.cz [online]. Vltava-Labe-Press, 2007-08-27 [cit. 2015-12-21]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]