Kamenné koule v Kostarice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Předkolumbovské náčelnické osady s kamennými koulemi v Diquís
Světové dědictví UNESCO
Stone spheres of Costa Rica. Reventazon River view.jpg
Smluvní státKostarikaKostarika Kostarika
Diquís
Diquís
Souřadnice
Typkulturní dědictví
Kritériumiii
Odkaz1453 (anglicky)
OblastLatinská Amerika a Karibik
Zařazení do seznamu
Zařazení2014 (38. zasedání)

Kamenné koule v Kostarice je souhrnný název více než 500 koulí nacházejících se především na jihu Kostariky (provincie Puntarenas) v aluviálním údolí Diquís a na ostrově Isla del Caño. Jejich jedinečnost v celosvětovém měřítku spočívá v jejich počtu, velikosti i dokonalému tvaru. Význam a způsob vzniku koulí zůstávají předmětem studií a do současnosti jsou nezodpověděnou otázkou.[1] Díky vrstvě sedimentu, ve kterém byly koule nalezeny, byly ušetřeny poškození, krádeži či rabování, které postihly většinu kostarických archeologických nalezišť. Mnoho z koulí se nachází v soukromých sbírkách a muzeích po celém světě. Rozměry jednotlivých koulí se pohybují od 10 cm až k 2,57 m a váhou až 16 tun.[2] Většina je tvořena granodioritem, gabrem; některé pak vápencem. K novodobému nalezení kamenných koulí došlo v 30. letech 20. století, kdy ovocnářská firma United Fruit Company zakládala plantáže banánovníku na jihu Kostariky.[1]

V roce 2014 byly lokality s nalezišti kamenných koulí zapsány na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.[3] Jedná se o čtyři naleziště o souhrnné rozloze 25 ha. Archeologická naleziště jsou považována za unikátní příklad sociálního, ekonomického a politického systému lidské společnosti, která zde žila v období cca 500 až 1500 našeho letopočtu (tzv. předkolumbovské období).[3] Sestávají z uměle vytvořených násypů, zpevněných ploch, pohřebišť, ale zároveň zahrnují naleziště výše zmíněných kamenných koulí.

Další informace[editovat | editovat zdroj]

Kamenné koule se také vyskytují v České republice v Jablunkovské brázdě, na Slovensku v Turzovské vrchovině[4] a jinde, např. pobřežní Moeraki Boulders na Novém Zélandu.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b En Detalle - Las esferas de piedra: teorías y simbolismo [online]. Museo Nacional de Costa Rica [cit. 2015-12-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-08-31. (španělsky) 
  2. Recreo [online]. Museo Nacional de Costa Rica [cit. 2015-12-26]. Dostupné online. (španělsky) 
  3. a b Precolumbian Chiefdom Settlements with Stone Spheres of the Diquís [online]. UNESCO [cit. 2015-12-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Kamenné koule: Česko-slovenská linie | MATRIX-2012. matrix-2012.cz [online]. [cit. 2021-09-14]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]