Dionýz Ilkovič

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dionýz Ilkovič
Narození 18. ledna 1907
Šarišský Štiavnik
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 3. srpna 1980 (ve věku 73 let)
Bratislava
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Alma mater Univerzita Karlova
Zaměstnavatel Univerzita Karlova
Děti Dagmar Havlová
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Akademik Dionýz Ilkovič (18. ledna 1907, Šarišský Štiavnik, Uhersko3. srpna 1980, Bratislava, Československo) byl fyzik, fyzikální chemik a vysokoškolský pedagog rusínského původu[1], otec Dagmar Havlové.

Život[editovat | editovat zdroj]

Po studiu na Československém reálném gymnáziu v Prešově pokračoval nejdříve na ČVUT, obor strojníctví a elektrotechnika, v průběhu studia přestoupil na Přírodovědeckou fakultu, kterou dokončil v roce 1929.

Pracoval v Chemickém ústavu Univerzity Karlovy pod vedením profesora Jaroslava Heyrovského. Po získání doktorátu (RNDr.) vedle pracovního úvazku na ústavu učil také fyziku a chemii na pražských gymnáziích (v letech 1934-36 v Ječné). Je autorem tzv. Ilkovičovy rovnice, která popisuje vztah mezi intenzitou polarografického difúzního proudu, koncentrací roztoku a vlastnostmi kapkové rtuťové elektrody. Od roku 1940 působil ve funkci přednosty Ústavu technické fyziky SVŠT v Bratislavě. Zde vydal monografii Polarografia. 26. srpna 1944 byl založen Fyzikálny ústav PFSU. Po zřízení Slovenské akademie věd v roce 1953 byl jmenován akademikem. Podílel se na vzniku Kabinetu fyziky SAV (1955, dva zaměstnanci), který se přejmenoval na Laboratórium fyziky SAV (1958, 20 zaměstnanců) a nakonec na Fyzikálny ústav SAV (1963, 60 zaměstnanců). Do roku 1961 toto pracoviště vedl.

V roce 1982 ustavila Slovenská akademie věd Plaketu Dionýze Ilkoviče udělovanou za zásluhy ve fyzikálně-chemických vědách. Po sametové revoluci byla založena Nadácia Dionýza Ilkoviča, která podporuje talentované studenty.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. 2000-2017, Martinus.sk. Martinus.sk > Knihy: Profesor Dionýz Ilkovič (Stanislav Dubnička, Vladimír Ilkovič). www.martinus.sk [online]. [cit. 2017-01-22]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]