Radoslav Procházka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
doc. JUDr. Radoslav Procházka, PhD. J.S.D.
Radoslav Procházka v roce 2013
Radoslav Procházka v roce 2013

1. předseda strany #SIEŤ
Úřadující
Ve funkci od:
září 2014

poslanec NR SR
Ve funkci:
4. dubna 2010 – květen 2014
Prezident Ivan Gašparovič
Předseda vlády Iveta Radičová
Robert Fico
Stranická příslušnost
Členství KDH (do 2013)
#SIEŤ (od 2014)

Narození 31. března 1972 (49 let)
Československo Bratislava, Československo
Národnost slovenská
Choť Katarína Procházková
Sídlo Šamorín, Bratislavský kraj
Alma mater PFUK, PFTU
Yale Law School
Profese politik a advokát
Náboženství katolík
Webová stránka www.rado2014.sk
Commons Radoslav Procházka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Radoslav Procházka (* 31. březen 1972, Bratislava) je slovenský politik, vysokoškolský pedagog a advokát. V parlamentních volbách 2010 a 2012 získal mandát poslance NR SR za KDH. V prezidentských volbách 2014 se ucházel o úřad prezidenta, jako nezávislý občanský kandidát. Se ziskem 21,2 % odevzdaných hlasů se umístil na třetím místě za vítězem prvního kola Robertem Ficem a druhým Andrejem Kiskou. Na jaře téhož roku založil novou středo-pravicovou stranu s názvem #SIEŤ. Od září 2014 je jejím předsedou a také volebním lídrem pro parlamentní volby 2016.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

V parlamentních volbách 2010 byl zvolen poslancem NR SR na kandidátce KDH a stal se předsedou Ústavněprávního výboru. V předčasných volbách 2012 byl opětovně zvolen, v roce 2013 však poslanecký klub KDH opustil, a stal se nezávislým poslancem.

Kandidatura na prezidenta[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Prezidentské volby na Slovensku 2014.

Rozhodnutí kandidovat na post prezidenta SR oznámil v červnu 2013. Do ledna 2014 sesbíral 40 000 občanských podpisů a jeho kandidatura byla potvrzená.[1] V průběhu kampaně se vyprofiloval jako jeden ze čtyř nejsilnějších kandidátů (Fico, Kiska, Kňažko, Procházka).

V prvním kole volby pro Procházku hlasovalo 403 548 voličů, což bylo 21,24% všech odevzdaných hlasů. Celkově tak oslovil 9,15% všech oprávněných voličů na Slovensku. Skončil tak na třetím místě a nepostoupil do druhého kola.[2] Nadprůměrný volební zisk však zaznamenal v okresech Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín, Levoča a Prešov, kde i přes celkový neúspěch zvítězil.

Strana #SIEŤ[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku SIEŤ (politická strana).

Radoslav Procházka využil svou veřejnou podporu a dne 27. března, tedy den před druhým kolem prezidentských voleb, oznámil založení nové strany #SIEŤ. Během následujících týdnů sesbíral v petiční akci více než 20 000 podpisů, ačkoliv k registraci strany je dostačující počet podpisů poloviční. Žádost o registraci byla podána 26. května téhož roku. Ministerstvo vnitra oficiálně zaregistrovalo stranu dne 12. června 2014. Spoluzakladateli strany jsou Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS) a Andrej Hrnčiar (MOST-HÍD), kteří stejně jako Procházka, se na jaře 2014 vzdali svých poslaneckých mandátů.[3] Za Procházku do parlamentu nastoupil Marián Radošovský (KDH). Na ustavujícím sjezdu v Žilině v září 2014 byl zvolen prvním předsedou strany.[4]

Volby 2016[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Parlamentní volby na Slovensku 2016.

Podle průzkumu volebních preferencí agentury FOCUS z ledna 2016 by stranu #SIEŤ volilo cca 13% (10,6% - 15,3%) voličů.[5] Umístila by se tedy jako druhá, za očekávaným vítězem voleb levicovou stranou SMER-SD dosavadního premiéra Roberta Fica.

Ve druhé polovině ledna Radoslav Procházka v rozhovoru nejprve připustil, že je možné, že po volbách bude jeho strana spolupracovat se SMERem, posléze se však omluvil svým spolustraníkům e-mailem, že ona spolupráce je nemožná.[6]

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Je ženatý s Katarínou Procházkovou, mají syna a dceru. Žijí v Šamoríně u Bratislavy, kde má nadpoloviční zastoupení maďarská menšina.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]