Slovenská akademie věd

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Slovenská akademie věd
Slovenská akadémia vied.JPG
Založeno 1942
Souřadnice sídla
Oficiální web www.sav.sk
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Slovenská akademie věd (SAV)

Slovenská akademie věd, slovensky Slovenská akadémia vied (SAV), je nejvyšší vědecká instituce Slovenska. Sídlí ve Štefánikově ulici v Bratislavě. Byla založena 18. června 1953. Navázala na Slovenskou akademii věd a umění založenou v roce 1942 Slovenským státem, dále na Učenou společnost Šafaříkovu (slovensky: Učenú spoločnosť Šafárikovu), vědecké obory Matice slovenské a na činnost Muzeální slovenské společnosti. Na svých pracovištích rozvíjí vědeckovýzkumnou činnost a sdružuje ve svých řadách ve formě řádného členství nejvýznamnější vědecké pracovníky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Prvním pokusem o založení učené společnosti typu akademie na Slovensku byl projekt Mateje Bela Societas litteraria v Bratislavě již v roce 1735. V roce 1771 byl rakouské císařovně Marii Terezii předložen návrh na založení akademie v Bratislavě podle vzoru berlínské a petrohradské akademie (ani jeden návrh nebyl realizován). V roce 1892 Andrej Kmeť podal návrh (zveřejněn byl ve slovenských Národních novinách) na založení slovenské vědecké společnosti typu akademie.

V červenci 1942 byla založena Slovenská akademie věd a umění (SAVU)[1], která trvala až do založení SAV v roce 1953 (i když v roce 1946 byla degradována na „vědeckou společnost“).

Založení[editovat | editovat zdroj]

Zákonem Slovenské národní rady č. 1/1953 Sb. byla SAV uzákoněna. Sbor pověřenců jmenoval prvních dvanáct akademiků. V roce založení měla SAV 200 pracovníků, koncem roku 1953 zde bylo zaměstnáno už 663 pracovníků ve 37 vědeckých pracovištích převážně převzatých z původní SAVU.

Podřízenost a členění[editovat | editovat zdroj]

Základními organizačními formami vědecké práce byly sekce (společenských věd, biologických a lékařských, zemědělských, matematických a přírodovědných, technických). V roce 1962 byly sekce zrušeny, na jejich namísto bylo zřízeno 12 kolegií, začleněných do 3 oddělení věd: matematicko-fyzikálních, chemicko-biologických a společenských věd.

V roce 1983 došlo k reorganizaci struktury oddělení SAV: jednotlivá kolegia byla začleněna do oddělení o neživé přírodě, oddělení o živé přírodě a oddělení společenských věd.

Od roku 1960 do zániku Československa v roce 1992 byla SAV součástí Československé akademie věd (ČSAV).

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současnosti Slovenská akademie věd úspěšně prezentuje Slovensko prostřednictvím sedmdesáti organizací, ze kterých je 46 rozpočtových a 24 příspěvkových organizací. Vydává 54 titulů vědeckých a odborných časopisů a 8 ročenek. Při SAV působí 49 vědeckých společností. V rámci jejího Encyklopedického ústavu také vzniká moderní slovenská všeobecná encyklopedie Encyclopaedia Beliana.

Činnost SAV reprezentují volení členové, akademici a členové korespondenti a vlastní vědecké pracoviště. Samosprávními orgány Slovenské akademie věd jsou: Sněm SAV, Vědecká rada SAV a Předsednictvo SAV.

Ústavy a pracoviště[editovat | editovat zdroj]

Oddělení věd o společnosti a kultuře[editovat | editovat zdroj]

Vědy o kultuře a umění[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Slovenská akadémia vied na slovenské Wikipedii.

  1. Zákon č. 135/1942 Sl.z., o Slovenskej akadémii vied a umení, ve znění pozdějších předpisů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]