Spišská Magura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Spišská Magura
Wielki Lipnik i Spiska Magura.jpg
Nejvyšší bod 1 259 m n. m. (Repisko)
Délka 35 km

Nadřazená jednotka Podhôľno-magurská oblast
Sousední
jednotky
Podtatranská kotlina, Podtatranská brázda, Tatry, Levočské vrchy, Spišsko-šarišské mezihoří, Pieniny
Podřazené
jednotky
Repisko, Veterný vrch

Světadíl Evropa
Stát Slovensko Slovensko
Polsko Polsko
Horniny flyš
Povodí Visla
Souřadnice
Vnější Západní Karpaty, Spišská Magura vyznačena červeným polem

Spišská Magura je flyšové pohoří nacházející se na severním Slovensku, součást Podhôľno-magurské oblasti. Sousedí z jihu s Podtatranskou brázdou, Tatrami a Podtatranskou kotlinou, z východu s Levočskými vrchy a Spišsko-šarišským mezihořím a na severu s Pieninami. Západní a část severní hranice tvoří státní hranice s Polskem.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Spišská Magura se dělí na dva geomorfologické podcelky: Repisko na jihozápadě a Veterný vrch na severu. Hranice mezi nimi vede údolím Rieky a přes Magurské sedlo. Nejvyšším vrcholem pohoří je Repisko (1259 m) v jihozápadní okrajové části pohoří.

Hlavní hřeben podcelku Repisko vede po linii Repisko - Magurka - Bukovina - Smrečiny - Spádik - Magurské sedlo - Javor - Toporecké sedlo, kde navazuje na hlavní hřeben podcelku Veterný vrch - Kameniarka - Riňava - Veterný vrch (nejvyšší vrch stejnojmenného podcelku, 1101,2 m).

Seznam všech tisícimetrových vrcholů ukazuje Seznam vrcholů ve Spišské Maguře.

Vodstvo[editovat | editovat zdroj]

Pohoří je rozdělené údolími potoků a říček: Frankovský potok, Rieka, Jordanec, Lesniansky potok, Toporský potok, Šoltýsa a další. Údolí Dunajce na severu je hranicí s Pieninami, toky Javorinky a Bielé s Tatrami a v údolí Popradu, v tzv. Ružbašské bráně se stýká s pohořím Levočské vrchy.

V části Osturnianská brázda a na přilehlých svazích Spišské magury se zachovalo více jezer sesuvného charakteru. Např. Malé jazero, Veľké jazero, Ksenino jazierko, Osturnianske jazero. V podcelku Repisko se zachovalo Jezerské jazero také sesuvného charakteru. Na styku pohoří s kotlinami vyvěrají minerální prameny (Vyšné Ružbachy, Toporec).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]