Ladislav Ťažký

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ladislav Ťažký
Narození19. září 1924
Čierny Balog
Úmrtí20. ledna 2011 (ve věku 86 let)
Bratislava
Povoláníspisovatel
Politická stranaKomunistická strana Československa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Ladislav Ťažký na knižném veltrhu Bibliotéka 2009, Bratislava

Ladislav Ťažký (19. září 1924, Čierny Balog, Československo20. ledna, 2011, Bratislava) byl slovenský spisovatel-prozaik, publicista, dramatik, scenárista.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve slovenské rodině lesního dělníka a účastníka SNP Antona Ťažkého a vzdělání získal v Čierném Balogu a v roce 1940 získal odborné vzdělání ve Vojenském kartografickém ústavu. Krátce působil jako pekárenský učeň, v letech 1938-1940 pracoval jako lesní dělník a na stavbě silnice v Brezně. V době druhé světové války zaujal jednoznačný vlastenecký a protifašistický postoj. V roce 1941 byl nasazen na východní frontě, z tohoto prostředí pochází i významná část jeho tvorby. Později se zúčastnil odboje v době Slovenského národního povstání, následně byl internován v Rumunsku.

Z internačního tábora utekl, byl opětovně chycen v Maďarsku a převezen do zajateckého tábora v Rakousku. Po válce pracoval krátce jako kreslič v Košicích, v letech 1946-1948 byl sociálním referentem v Brezně. V letech 1948-1952 studoval na Vysoké škole politicko-hospodářských věd v Praze. V letech 1952-1958 byl pracovníkem oddělení kultury Ústředního výboru ÚV KSS v Bratislavě. V letech 1959-1962 vědecký aspirant Institutu společenských věd ÚV KSČ v Praze (CSc.). nějakou dobu se věnoval vlastní tvorbě, v letech 1967-1968 pracoval v redakci deníku Smena. Za veřejně prezentované postoje, ve kterých ostře odsoudil vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 a následné odmítání čistek ve veřejném životě byl v roce 1970 vyloučen z Komunistické strany Slovenska a ze Svazu slovenských spisovatelů. Později pracoval v Ústředí lidové umělecké výroby (ÚĽUV). Od roku 1979 se věnuje jen literární tvorbě. V době tzv. normalizace byl v určitých obdobích pod státním policejním dohledem, navzdory tomu se setkával i s představiteli tzv. obrodného procesu z roku 1968, např. s Alexandrem Dubčekem. Po vzniku samostatné Slovenské republiky v roce 1993, mu byla nabídnuta kandidatura na funkci prezidenta Slovenské republiky, což však odmítl. Od roku 1990 byl čestným předsedou Spolku slovenských spisovatelů, člen Předsednictva Matice slovenské, externí poradce prezidenta republiky.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Knižně debutoval sbírkami povídek, později psal i novely a zejména romány. Nejčastějším námětem jeho děl se stala druhá světová válka a Slovenské národní povstání, přičemž do svých děl vložil i mnoho autentických i autobiografických prvků. Kromě prozaické tvorby se věnoval i psaní filmových scénářů, divadelních her, cestopisů a publicistických textů, ale také literatuře pro mládež. Podle jeho scénáře natočil v roce 1968 režisér Juraj Jakubisko film Zbehovia a pútnici složený ze tří povídek: Zběhové, Dominika, Poutníci.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ladislav Ťažký na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]