Divadlo Astorka Korzo '90

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Divadlo Astorka Korzo '90
Sídlo divadla v budově MK Slovenské republiky
Sídlo divadla v budově MK Slovenské republiky
Základní informace
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
Další informace
Souřadnice
Oficiální webOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Divadlo Astorka Korzo '90 je slovenské divadlo v Bratislavě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Divadlo Korzo '90 bylo založeno 1. dubna 1991 a v září téhož roku začalo svoji první divadelní sezónu – sezónu 1991/1992. V roce 1993 divadlo změnilo svůj název na Divadlo Astorka Korzo '90, podle názvu bývalé kavárny Astória, která se nacházela v budově sídla divadla na Suchém mýtě č. 17. V současnosti je tato budova v rekonstrukci a divadlo působí v prostorách bývalého kina Pohraničník v budově Ministerstva kultury Slovenské republiky na Náměstí SNP 33.

Divadlo Astorka Korzo '90 se hlásí k tradici Divadla Na korze, které bylo v době normalizace v 70. letech 20. století administrativně zrušeno. Divadlo Na korze proslavil především novátorský přístup v oblasti režie a dramaturgie a uvádění malých jevištních forem, které v té době v tradici slovenského divadla absentovaly.

V současnosti divadlo uvádí divácky atraktivní repertoár založený na výborných hereckých vykonech osobností svého hereckého souboru, jimiž jsou např. Boris Farkaš, Miroslav Noga, Zita Furková, Marta Sládečková, Anna Šišková, Szidi Tobias, Matej Landl a Marián Zednikovič. Jako interní režisér působí v divadle Juraj Nvota. Svého času zde působil i scénograf Aleš Votava, kterého scénické kreace byly nejednou oceněny cenou DOSKY za nejlepší scénografii.

Představení připravovaná kolektivem zdejších tvůrců jsou každoročně mimořádnou událostí na slovenské divadelní scéně a jsou s úspěchem uváděna na slovenských, českých i zahraničních mezinárodních festivalech.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Jednotliví členové hereckého souboru jsou nositeli významných divadelních ocenění a samotné inscenace Divadla Astorka Korzo '90 získaly dvakrát po sobě prestižní Cenu za nejlepší inscenaci divadelní sezóny.

  • 2000
    • DOSKY: Cena za nejlepší mužský herecký výkon sezóny: Boris Farkaš za postavu Porfirija Petroviča v inscenaci Vražda sekerou v Sant Petěrburgu
  • 2001
    • DOSKY: Cena za nejlepší ženský herecký výkon sezóny: Anna Šišková za postavu Celie v inscenaci hry T. S. Elliota Večírek
    • DOSKY: Cena za nejlepší mužský herecký výkon sezóny: Vladimír Hajdu za postavu Vikomta Valmonta v inscenci Kvarteto

Vedení divadla[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Divadlo Astorka Korzo '90 na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]