Pezinok

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pezinok
Zámek v Pezinku
Pezinok – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 156 m n. m.
Stát Slovensko Slovensko
kraj Bratislavský
okres Pezinok
tradiční region Bratislava a okolí
Administrativní dělení 8 místních částí
Pezinok
Pezinok
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 72,76 km²
Počet obyvatel 24 557[1] (2017)
Správa
Status město
Starosta Mgr. Oliver Solga
Oficiální web www.pezinok.sk
Email primator@msupezinok.sk
Adresa obecního úřadu Mestský úrad Pezinok
Radničné námestie 7
902 14 Pezinok
Telefonní předvolba 033
PSČ 902 01, 902 03, 902 14....
Označení vozidel PK
NUTS 508179
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pezinok je okresní město ležící na jihozápadě Slovenska. V roce 2016 zde žilo 24 557 obyvatel.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Město leží 18 kilometrů severovýchodně od Bratislavy na úpatí Malých Karpat.[2] Pezinkem protéká potok Saulak (Cajloch)a Rači potok. Sousedí s okresy Senec, Bratislava, Malacky a Trnava.

Pezinok sice nemá přímý styk se státní hranicí, ale nejbližší hraniční přechod do Rakouska je vzdálen pouze 25 km, do Maďarska přibližně stejně.

Místní části[editovat | editovat zdroj]

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Ve městě se narodili:

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Území, na kterém se dnes rozkládá město Pezinok, se v písemných materiálech poprvé vzpomíná v listině z roku 1208 jako "terra Bozin". V následujících stoletích se město postupně změnilo z hornické osady na vinařské městečko po druhé vlně německé kolonizace na počátku 16. stol. Snaha měšťanů a obyvatel Pezinku o získání práv svobodného královského města vyvrcholila 14. června 1647, kdy král Ferdinand III. udělil Pezinku tyto privilegia.

V 17. - 18. století zažíval Pezinok svůj největší rozkvět a patřil mezi nejbohatší města Uherska. Jeho sláva a bohatství bylo založeno na produkci kvalitních vín.

V 19. století začalo postupné zprůmyslňování města; byla zde založena první továrna na výrobu kyseliny sírové v Uhersku, továrna na výrobu jehel a také velká cihelna. Dočasnou konjunkturu v 19. stol. způsobilo především obnovení těžby zlata v katastru Pezinku a zavedení železnice, čímž se Pezinok stal nejdůležitějším městem Malokarpatské vinařské oblasti.

První polovina 20. stol. představovala úpadek města. V této době nebylo v Pezinku většího průmyslového podniku, což zároveň s poklesem vinařské produkce způsobilo masivní vystěhovalectví do Ameriky. Postupné zlepšení začalo až po skončení II. světové války.

Dnes je Pezinok moderním okresním městem s vybudovaným průmyslem (zejména dřevozpracující, cihlářská a stavební výroba), kvalitní vinařskou a vinařskou produkcí, rozvinutým obchodem a zajímavými historickými památkami. Pro město je charakteristické historické centrum s typickými měšťanskými domy, ulicemi v pravidelném síťovém půdorysu a zbytky původních hradeb. K nejvýznamnějším kulturně památkám patří zámek z 13. století, 4 historicky i architektonicky cenné kostely a renesanční radnice.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://slovak.statistics.sk/wps/portal/ext/themes/demography/population/indicators
  2. Pezinok.sk – o městě (slovensky)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]