Budmerice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Budmerice
Zámek v Budmericích
Zámek v Budmericích
Budmerice – znak
znak
Poloha
Zeměpisné souřadnice
Nadmořská výška 182 m n. m.
Stát Slovensko Slovensko
kraj Bratislavský
okres Pezinok
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 30,08 km²
Počet obyvatel 2095 (31. 12. 2004)
Správa
Status obec
Starosta Milan Heger
Oficiální web http://www.budmerice.sk
Adresa obecního úřadu ObÚ Budmerice
J. Rášu 534
Budmerice
900 86
PSČ 900 86
NUTS 507849

Budmerice jsou obec na Slovensku v okrese Pezinok. Nacházejí se 37 km východně od Bratislavy v Trnavské pahorkatině. V katastru obce se nalézá státní přírodní rezervace Lindavský les.

V roce 2004 zde žilo 2095 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1296.[1] Budmerice, tehdy ještě Pumurich, patřily, stejně jako okolní obce, Vištuk a Jablonec k panství Červený Kameň. Zdejší obyvatelé se živili vinařstvím a povoznictvím, později též chovem ryb a od 17. století také hrnčířstvím.[1]

Roku 1561 získala obec erb. V 16. století začali noví majitelé Červeného Kamene Pálffyové zakládat v jejím okolí rybníky, čímž se z části zdejších obyvatel stali, jak je již uvedeno výše, chovatelé ryb.

V roce 1705 došlo v blízkosti obce k bitvě mezi povstaleckým vojskem Františka Rákocziho a císařským vojskem, jež vedl palatin hrabě Ján Pálffy. Povstalci byli v této bitvě poraženi a obec vypálena.

V roce 1888 nechal hrabě Ján Pálffy, pán na Červeném Kameni, velký milovník přírody a myslivosti, zbudovat v polesí Lindava v těsné blízkosti obce lovecký zámek v novogotickém slohu.

Po roce 1945 prodělala obec, tak jako řada jiných slovenských vesnic, značný vývoj. V roce 1948 pak získala svoje dnešní jméno Budmerice.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Nejznámější památkou Budmeric je již zmíněný zámek, jenž dnes slouží jako Dům slovenských spisovatelů.

Z církevních staveb je to pak římskokatolický kostel Povýšení sv. Kříže z roku 1780, postavený původně v gotickém slohu. Za zmínku stojí též kaplička zasvěcená Panně Marii Sedmibolestné, kterou dal postavit Rodolf I. Pálffy.

Z řady mlýnů se dochoval Silnický mlýn, jenž dnes slouží Ministerstvu školství Slovenské republiky jako středisko pro vzdělávání.

Slavní rodáci[editovat | editovat zdroj]

V Budmericích se narodil slovenský avantgardní básník, prozaik, novinář, překladatel a surrealistický grafik Rudolf Fabry.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Budmerice na slovenské Wikipedii.

  1. a b Slovakia Guide

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]