Ján Simonides

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ján Simonides
Narození 1648
Spišské Vlachy
Úmrtí 7. května 1708 (ve věku 59–60 let)
Banská Bystrica
Povolání spisovatel
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ján Simonides (1648, Spišské Vlachy7. květen 1708, Banská Bystrica) byl slovenský spisovatel memoárové a cestopisné prózy.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z rodiny evangelického kněze, vzdělání získal v Prešově a ve Wittenbergu (16671674) a po studiích působil v Brezně jako rektor školy. Po odhalení Vesselényiho spiknutí ho věznili v Leopoldově a byl odsouzen na neapolské galeje. Cestou na galeje ujel spolu s Tobiášem Masníkem, ale po pěti dnech je opět chytili a uvěznili. Na svobodu se dostal díky tomu, že je vykoupil jistý německý kupec. Procestoval mnoho zemí (Itálie, Švýcarsko, Německo), než se usadil v Německu, kde žil do roku 1683.

Po návratu do vlasti působil jako evangelický kněz v Banské Bystrici-Radvani (16831687), Kráľovej (16881690), Hronseku (16911695), Banské Bystrici (16951708), tam se stal superintendantem (od roku 1704).

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Je znám zejména jako autor cestopisných a memoárové děl, ve kterých se věnoval svým zážitkům od odsouzení v Bratislavě až po návrat domů. Vycházel přitom ze svých deníků, které si cestou psal. Ve svých dílech však nepopisoval jen své zážitky, ale věnoval se i popisem krajů, které navštívil, jejich regionálních zvyklostí, etnografických poměrů a architektury (antické památky, klášterní a chrámové stavby).

Používal jednoduchý, bezprostřední jazyk, přičemž nevkládal do textu téměř žádné náboženské detaily (biblické texty, příklady, náboženské reflexe), takže jeho dílo je považováno za víceméně světskou prózu, která v té době byla vzácná.

Byl též autorem latinské příležitostné poezie, náboženských polemik a náboženských výchovných spisů. Obhajoval význam mateřské řeči, slovakizoval biblickou češtinu, dokladem toho je jeho úvod ke katechismu.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • 1676 – Krátke opísanie toho, čo se stalo s kňazmi uhorskej evanjelickej cirkvi (Brevis consignatio eorum, quae facta sunt cum ministris ev. ecclesiae Hungaricae)
  • 1676 – Galéria všetkých Bohu oddaných, spútaných navzájom reťazami kresťanskej cnosti (Galeria omnium sanctorum, catenis christianae virtutis sibi devincotorum)
  • 1679 – Prenasledovaný vyhnanec (Exul praedicamentalis)
  • 1681 – Božia moc a milosť (Gottes Kraft und Gnade)
  • 1704 – Vysvětlení krestianského učení
  • 1707 – Řeči, v kterých se lid boží napomíná

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ján Simonides na slovenské Wikipedii.