Zemplínská šírava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zemplínská šírava
Poloha
SvětadílEvropa
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
KrajKošický
OkresMichalovce
Zemplínská šírava
Zemplínská šírava
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha33 km²
Délka11 km
Šířka3,5 km
Max. hloubka14 m
Prům. hloubka9,5 m
Ostatní
Typpřehrada
Přítok vodyLaborec
Odtok vodyLaborec, Čierna voda
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zemplínska šírava je přehrada a známá rekreační oblast v okrese Michalovce v Košickém kraji. Je to třetí největší vodní plocha na Slovensku a má rozlohu 33 km², délku 11 km a šířku 3,5 km. Průměrná hloubka je 9,5 m, maximální pak 14 m. Část území je chráněna jako stejnojmenný chráněný areál.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Byla postavena v letech 19611965 a leží nedaleko města Michalovce. Nádrž byla vytvořena hrázemi dlouhými 7346 m a napájí ji převážně řeka Laborec prostřednictvím přivaděče Šíravského kanálu. Vodu odvádí tzv. Zalužický kanál zpět do Laborce a z přehrady též vytéká Čierna voda. Okolí přehrady patří k nejteplejším oblastem na Slovensku.

Znečištění[editovat | editovat zdroj]

Přehradu kontaminovaly polychlorované bifenyly, které se vyráběly v nedalekém Chemku Strážske do roku 1984. Z kontaminovaného odpadového kanálu Chemka se chemikálie uvolňují do řeky Laborec a následně do Zemplínské šíravy.[1]

Chráněné území[editovat | editovat zdroj]

Část území chráněna jako stejnojmenný chráněný areál Zemplínska šírava. Nachází se v katastrálním území města Michalovce a obcí Kaluža, Hnojné, Klokočov, Zalužice, Kusín, Lúčky, Vinné a Jovsa v okrese Michalovce v Košickém kraji. Území bylo vyhlášeno či novelizováno v letech 1968, 1983 na rozloze 622,4876 ha. Rozloha ochranného pásma byla stanovena na 2 037,7532 ha.

Panorama[editovat | editovat zdroj]

Panorama Zemplínskej šíravy, vzadu Vihorlatské vrchy
Panorama Zemplínskej šíravy, vzadu Vihorlatské vrchy

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Toxické záťaže - Chemko Strážske. www.greenpeace.org [online]. [cit. 2009-08-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-05-16. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]