Vihorlatské vrchy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vihorlatské vrchy
Вигорлат
Vihorlatské vrchy na podzim
Vihorlatské vrchy na podzim

Nejvyšší bod Vihorlat (1076 m n. m.)

Nadřazená jednotka Vihorlatsko-gutinská oblasť
Sousední
jednotky
Beskydské predhorie, Makovycja, Východoslovenská pahorkatina
Podřazené
jednotky
Humenské vrchy, Vihorlat, Popriečny, Čantoš

Světadíl Evropa
Stát Slovensko Slovensko
Ukrajina Ukrajina
Vihorlatské vrchy v rámci Slovenska, vyznačené šedě
Vihorlatské vrchy v rámci Slovenska, vyznačené šedě
Horniny andezit
Povodí Cirocha, Laborec, Okna,
Souřadnice 48°55′ s. š., 22°10′ v. d.
Na tento článek je přesměrováno heslo Vihorlat. O hoře pojednává článek Vihorlat (hora).

Vihorlatské vrchy (někdy též zkráceně Vihorlat) (ukrajinsky Вигорлат, Vyhorlat) je pohoří na východním Slovensku s malým přesahem na území Ukrajiny (chrebet Čantoš). Táhne se severozápadně-jihovýchodním směrem od HumennéhoUžhorodu. Jeho nejzápadnější část, Humenské vrchy, je ohraničena tokem Laborce. Na severu přechází v Beskydské podhůří (údolí Cirochy a Ublianky, Ublianska pahorkatina). Na východě ho ohraničuje řeka zhruba v úseku mezi Užhorodem a obcí Malyj Bereznyj. Na jihu přechází v Podvihorlatskou pahorkatinu, součást Východoslovenské pahorkatiny, s vodní nádrží Zemplínska šírava.

Na území Vihorlatu se rozprostírá Chráněná krajinná oblast Vihorlat. Turisty je pohoří vyhledáváno pro svoji relativní nedotčenost. Vyskytují se zde vzácné druhy motýlů, jako otakárek ovocný, ale i jiná pozoruhodná zvířata.

Nejvyšším vrcholem je Vihorlat, vysoký 1076 m. Seznam všech vrcholů s výškou nad 800 metrů ukazuje Seznam vrcholů ve Vihorlatských vrších.

Geologický vývoj[editovat | editovat zdroj]

Vihorlat je mladovulkanické pohoří. Začal se formovat v třetihorách, konkrétně v neogenu. Nejvyšší vrchy pak vznikaly v poslední fázi sopečné činnosti, tedy asi před 9 000 000 lety.

Živočišstvo[editovat | editovat zdroj]

Podoba zdejší fauny má původ v mísení vlivů Východoslovenské nížiny, kde se vyskytují teplomilné druhy zvířat, a Karpat, kde se daří horské fauně. Žije zde velké množství chráněných živočichů – například tesařík alpský, různí motýli, například velmi vzácný otakárek ovocný, všechny druhy na Slovensku žijících mloků, užovka stromová, výři, sovy a orli; dále například vlk obecný, rys ostrovid, kočka divoká nebo vydra říční.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vihorlatské vrchy na slovenské Wikipedii.