Bršlice kozí noha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Bršlice kozí noha

alternativní popis obrázku chybí
Bršlice kozí noha
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: miříkotvaré (Apiales)
Čeleď: miříkovité (Apiaceae)
Rod: bršlice (Aegopodium)
Binomické jméno
Aegopodium podagraria
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria), známá též jako kerhák či kerhátek, je plevel z čeledi miříkovitých, který činí potíže zejména na zanedbaných zahradách. Mimo to jde o nitrofilní rostlinu prosazující se v podrostu smíšených a listnatých lesů, lužních lesů a stinných pasekách.

Vzhled rostliny[editovat | editovat zdroj]

Bršlice kozí noha vytváří rozsáhlou síť oddenků s vysokou regenerační schopností, které navíc slouží jako prostředek vegetativního rozmnožování. (Při rytí je třeba oddenky z půdy vybírat, jinak rostliny vyrostou znovu). Jde o vytrvalou rostlinu - první rok vytváří přízemní růžici listů a kořenový systém, další vyžene až 100 cm dlouhou dutou, hranatou a rýhovanou lodyhu, na konci chudě větvenou. Listy jsou 1× až 2× trojčetné, podlouhle vejčité a ostře pilovité. Lodyžní listy jsou střídavé. Květenství je uspořádáno do strukturovaného okolíku – terminální okolík a postranní okolíčky prvního řádu jsou složeny z oboupohlavních květů, okolíčky druhého řádu tvoří samčí květy. Květy mají asi 3 mm v průměru, okvětní lístky jsou bílé. Plody jsou dvounažky.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Rostlina je využívána jako léčivá, sbírá se oddenek a listí. Obklad z listí má zklidňující účinek, používal se mimo jiné při dně nohou (viz jméno: dna = podagra) a dalších bolestivých onemocněních.

Použití v kuchyni[editovat | editovat zdroj]

Rostlina má vysoký obsah vitamínu C a její listí bylo občas používáno na saláty a zeleninovou polévku.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]