Úmoří

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Světová úmoří. Legenda: fialová - Tichý oceán, růžová - Indický oceán, zelená - Atlantský oceán, bledě modrá - Severní ledový oceán, béžová - Jižní oceán, modrá - Mexický záliv, světle modrá - Středozemní moře, šedá - bezodtoké oblasti
Evropská úmoří s červeně vyznačenými rozvodími.

Úmoří je část pevniny, ze které všechna povrchová voda teče do jednoho moře nebo oceánu. Hranicemi mezi úmořími jsou hlavní rozvodí. Nejvyšší kategorie úmoří je podle oceánu, z nichž se někdy ještě vydělují některé specifické části (např. Středozemní moře z Atlantiku). Bezodtoké oblasti nepatří k úmoří žádného oceánu a lze zde hovořit jen o povodích jednotlivých jezer nebo řek.

Úmoří v Česku[editovat | editovat zdroj]

Na území Česka zasahuje podle zvoleného měřítka jedno až tři úmoří. Celá země patří k úmoří Atlantiku, v podrobnějším dělení pak částečně k vlastnímu Atlantiku a částečně ke Středozemnímu moři, a konkrétně odsud odtékají vody do tří moří – Baltského, Černého a Severního. Hlavní evropské rozvodí (mezi Středomořím a ostatním Atlantikem) prochází na českém území po hřebenech Českého lesa, Šumavy, Novohradských hor, Českomoravské vrchoviny, Jeseníků a Beskyd. Všechna tři česká úmoří se dotýkají v masivu Králického Sněžníku, na hoře Klepý (1144 m n. m.).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]