Úmoří

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Světová úmoří. Legenda: fialová - Tichý oceán, růžová - Indický oceán, zelená - Atlantský oceán, bledě modrá - Severní ledový oceán, béžová - Jižní oceán, modrá - Mexický záliv, světle modrá - Středozemní moře, šedá - bezodtoké oblasti
Evropská úmoří s červeně vyznačenými rozvodími.

Úmoří je část pevniny, ze které všechna povrchová voda teče do jednoho moře nebo oceánu. Pomyslná hranice mezi úmořími jsou hlavní rozvodí. Nejvyšší kategorie úmoří je podle oceánu, z nichž se někdy ještě vydělují některé specifické části (např. Středozemní moře z Atlantiku). Bezodtoké oblasti nepatří k úmoří žádného oceánu a lze zde hovořit jen o povodích jednotlivých jezer nebo řek.

Úmoří v Česku[editovat | editovat zdroj]

Na území Česka zasahuje podle zvoleného měřítka jedno až tři úmoří. Celá země patří k úmoří Atlantiku, v podrobnějším dělení pak částečně k vlastnímu Atlantiku a částečně ke Středozemnímu moři, a konkrétně odsud odtékají vody do tří moří – Baltského, Černého a Severního. Hlavní evropské rozvodí (mezi Středomořím a ostatním Atlantikem) prochází na českém území po hřebenech Českého lesa, Šumavy, Novohradských hor, Českomoravské vrchoviny, Jeseníků a Beskyd. Všechna tři česká úmoří se dotýkají v masivu Králického Sněžníku, na hoře Klepáč (1145 m n. m.).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]