Přeskočit na obsah

Novohradské hory

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Novohradské hory
Gratzener Bergland
Pohoří na Šumavě v Novohradských horách
Pohoří na Šumavě

Nejvyšší bod1112 m n. m. (Viehberg)
Rozloha190 km² (na českém území)

Nadřazená jednotkaŠumavská hornatina
Sousední
jednotky
Šumava, Novohradské podhůří, Thaya Hochland, Niederösterreichisches Alpenvorland,
Podřazené
jednotky
Pohořská hornatina, Jedlická vrchovina, Freiwald, Weinsberger Wald

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
RakouskoRakousko Rakousko
Map
Horninyrula, žula, granodiorit
PovodíLužnice, Malše, Dunaj
Souřadnice
Identifikátory
Kód geomorf. jednotkyIB-3
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Novohradské hory (německy Gratzener Bergland, také Freiwald) jsou geomorfologický celek a pohoří nacházející se na hranicích Česka a Rakouska. Na českém území se rozprostírají na ploše 190,21 km²[1] kolem obcí Nové Hrady, Horní Stropnice, Benešova nad Černou, Dolního Dvořiště a Malont až ke státní hranici. Jejich jižní částí je v Rakousku Freiwald a Weinsberger Wald táhnoucí se až k údolí Dunaje.

Jedinečnost Novohradských hor spočívá především ve vzácně zachovalé přírodě, která na české straně zůstala ušetřena zásahů člověka díky své poloze v bývalém pohraničním pásmu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 2000 byl vyhlášen Přírodní park Novohradské hory s rozlohou 162 km².[2] Na počátku devadesátých let dvacátého století byl zveřejněn záměr vyhlásit chráněnou krajinnou oblast Novohradské hory, ale v roce 2004 bylo od jejího zřízení upuštěno.[3]

Geomorfologie[editovat | editovat zdroj]

Střední výška pohoří dosahuje 809,9 metru.[1] Geomorfologické členění české části hor uvádí následující tabulka:[4]

Nejvyšším vrcholem Novohradských hor je Viehberg (1112 metrů). Z šestnácti novohradských vrcholů přesahujících tisíc metrů nad mořem se jich na českém území nachází pět. Nejvyšší jsou Kamenec (1073 metrů), Myslivna (1040 metrů) a Vysoká (1034 metrů). Podrobný seznam hor podle výšky a prominence uvádí Seznam vrcholů v Novohradských horách.

Vodstvo[editovat | editovat zdroj]

V Novohradských horách pramení Lužnice, Malše, Stropnice, Černá a Pohořský potok.

Ptačí oblast[editovat | editovat zdroj]

Ptačí oblast Novohradské hory byla vyhlášena v roce 2004 v rámci soustavy Natura 2000. Její rozloha je 90,53 km² a zasahuje do katastrálních území Bělá u Malont, Benešov nad Černou, Dolní Příbraní, Hojná Voda, Lužnice u Pohorské Vsi, Pivonice u Pohorské Vsi, Pohoří na Šumavě, Rapotice u Malont, Staré Hutě u Horní Stropnice a Velký Jindřichov. Ptačí oblast byla vyhlášena za účelem ochrany populace Jeřábka lesního (Bonasa bonasia) a Datlíka tříprstého (Picoides tridactylus). [5] Vyskytuje se zde také čáp černý (Ciconia nigra), datel černý (Dryocopus martius), holub doupňák (Columba oenas), chřástal polní (Crex crex), kulíšek nejmenší (Glaucidium passerinum), lejsek malý (Ficedula parva), sýc rousný (Aegolius funereus), tetřívek obecný (Tetrao tetrix), žluna šedá (Picus canus) a další.[chybí lepší zdroj][6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Příprava vydání Jaromír Demek, Peter Mackovčin. 2. vyd. Brno: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. 
  2. Novohradské hory [online]. iTRAS [cit. 2018-12-09]. Dostupné online. 
  3. CHKO Novohradské hory zatím vyhlášena nebude. Český rozhlas České Budějovice [online]. Český rozhlas, 2004-12-03 [cit. 2018-12-09]. Dostupné online. 
  4. BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech = Geomorphological regionalization of the relief of Bohemia. Praha: Kartografie, 2006. 80 s. ISBN 80-7011-913-6. (česky, anglicky) 
  5. Novohradské hory [online]. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR [cit. 2023-08-04]. Dostupné online. 
  6. Ptačí oblast Novohradské hory [online]. www.fotodoma.cz [cit. 2023-08-04]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]