Žluna šedá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Žluna šedá

Žluna zelená - vpředu samec, vzadu samice, dole mládě
Žluna zelená - vpředu samec, vzadu samice, dole mládě
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Podtřída: letci (Neognathae)
Řád: šplhavci (Piciformes)
Čeleď: datlovití (Picidae)
Rod: žluna (Picus)
Binomické jméno
Picus canus
Linné, 1758
Rozšíření žluny šedé.
Rozšíření žluny šedé.

Žluna šedá (Picus canus) je středně velký šplhavý pták z čeledi datlovití.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Podobá se příbuzné žluně zelené (Picus viridis), od níž se liší především tvarem „vousu“ - skvrny táhnoucí se od zobáku pod oko - který je výrazně užší a u samců bez vložené červené skvrny. Dále se liší hlasem, který je méně výbušný, klesající a melancholicky zabarvený.

Samec má zelenošedý hřbet,šedé břicho a hlavu a zelenohnědě žíhané letky i ocasní pera.Na hlavě má malou, červenou čepičku.Samice nemá na hlavě ani stopu po červené.Mladí ptáci mají špinavé zbarvení a u nich lze již určit pohlaví.Je dlouhá 25 cm.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Obývá listnaté a smíšené lesy ,v horách vystupuje do 1300 m.Zde obývá i jehličnaté lesy.Vybírá si porosty se starými duby a buky ,ale objeví se ve starých ovocných sadech.má ráda také skupinky stromů na polích a městské parky.I když je menší než žluna zelená,snáší zimy lépe než ona protože navštěvuje krmítka.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Picus canus

Bubnování,kterým se ozývá častěji než žluna zelená, trvá 2 sekundy.V dubnu se samec snaží přimět samici k paření,tím že ji vytrvale pronásleduje mezi stromy.Dutinu vytesávají v listnatých stromech s nahnilým středem oba budoucí rodiče.Dutina je umístěna 3 až 5 m vysoko.Samice snáší 7-10 bílých vajec.Střídavě je zahřívají oba rodiče.Inkubace trvá 17 až 18 dní.Mláďata se líhnou holá a nevidomá.Oba rodiče krmí mladé natrávenou potravou z jícnu.Mladí ptáci při škemrání vydávají zvláštní zvuky zpočátku připomínající bzučení sršňů.V první třetině července opouštějí mladí ptáci dutinu ,ale rodiče je po určitý čas vodí a krmí.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Na východě svého areálu hledá potravu spíše na zemi,u nás jak na zemi,tak na stromech.Živí se hlavně mravenci a jejich kuklami a larvami,ale i jiným hmyzem.Sbírá také semena,bobule a ovoce.

Poznámka[editovat | editovat zdroj]

Při přepeřování ocasních per vypadnou stará pera až tehdy,když pod nimi do dostatečné délky nedorostou nová.Žluna tedy má vždy opěrná ocasní pera,a může pořád šplhat.Takto je tomu i u ostatních datlů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]