Přírodní park Novohradské hory

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní park Novohradské hory
Základní informace
Vyhlášení30. 9. 2003
VyhlásilRada Jihočeského kraje
Poloha
StátČeskoČesko Česko
okresyČeské Budějovice, Český Krumlov
obceHorní Stropnice, Kamenná, Nové Hrady, Žár, Benešov nad Černou, Dolní Dvořiště, Malonty a Pohorská Ves
Souřadnice
Přírodní park Novohradské hory
Přírodní park Novohradské hory
Další informace
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Přírodní park Novohradské hory byl zřízen nařízením Jihočeského kraje č. 2/2003 ze dne 30. 9. 2003 o přírodním parku Novohradské hory, a to s účinností od 1. 1. 2004.

Historie vzniku přírodního parku[editovat | editovat zdroj]

Nařízení Jihočeského kraje č. 2/2003 předcházelo nařízení Okresního úřadu Český Krumlov č. 3/1999 ze dne 20. 9. 1999, o zřízení přírodního parku Novohradské hory a nařízení Okresního úřadu České Budějovice ze dne 18. 12. 1998, o zřízení přírodního parku Novohradské hory. Existující záměr vyhlásit chráněnou krajinnou oblast (CHKO) Novohradské hory byl v roce 2004 vyškrtnut z programového prohlášení vlády s tím, že tato CHKO bude vyhlášena později.[1] Usnesením vlády č. 602/2004 Sb. zde byla vyhlášena Ptačí oblast Novohradské hory.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Přírodní park se rozkládá na území okresu České Budějovice, a to na území obcí Horní Stropnice, Kamenná, Nové Hrady a Žár. Dále pak na území okresu Český Krumlov, a to na území obcí Benešov nad Černou, Dolní Dvořiště, Malonty a Pohorská Ves.

Přírodní park zahrnuje tato katastrální území: Bedřichov u Horní Stropnice, Dlouhá Stropnice, Dobrá Voda u Horní Stropnice, Hartunkov, Hojná Voda, Horní Stropnice, Konratice, Kuří, Lužnice u Pohorské Vsi, Meziluží, Mýtiny, Paseky u Horní Stropnice, Pivonice u Pohorské Vsi, Pohoří na Šumavě, Radčice u Malont, Rapotice u Malont, Staré Hutě u Horní Stropnice, Svébohy, Šejby, Velký Jindřichov a Veveří u Nových Hradů.

Dále přírodní park částečně zasahuje do těchto katastrálních území: Bělá u Malont, Benešov nad Černou, Božejov u Nových Hradů, Cetviny, Desky, Dluhoště, Dolní Příbraní, Kamenná u Trhových Svinů, Ličov, Malonty, Meziříčí u Malont, Mikulov, Nové Hrady, Rychnov u Nových Hradů, Údolí u Nových Hradů, Valtéřov, Žár u Nových Hradů a Žumberk u Nových Hradů. Východní hranici přírodního parku tvoří státní hranice mezi Českou a Rakouskou republikou. Na rakouské straně hranice je rakouský přírodní park Nordwald.[2]

Předmět ochrany[editovat | editovat zdroj]

Předmětem ochrany je zachovalá horská a podhorská příroda Novohradských hor, tamní ekosystémy a tamní historické hodnoty. Přírodní park se částečně překrývá s krajinnou památkovou zónou Novohradsko.

Na území Přírodního parku Novohradské hory leží:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CHKO Novohradské hory zatím vyhlášena nebude. České Budějovice [online]. 2004-12-03 [cit. 2020-07-05]. Dostupné online. 
  2. Přírodní park Nordwald. Waldviertel [online]. [cit. 2020-07-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]