Besednické vltavíny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Besednické vltavíny
IUCN kategorie III (Přírodní památka)
Západní část území využívaná jako pastvina
Západní část území využívaná jako pastvina
Základní informace
Vyhlášení 29. listopadu 1995
Nadm. výška 550–580 m n. m.
Rozloha 27,90 ha[1]
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Český Krumlov
Umístění Besednice
Souřadnice
Besednické vltavíny
Besednické vltavíny
Další informace
Kód 1790
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Besednické vltavíny je přírodní památka v okrese Český Krumlov v Jihočeském kraji. Nachází se na severozápadním svahu Velkého kamene, na východním okraji obce Besednice. Je součástí Přírodního parku Soběnovská vrchovina.

Předmět ochrany[editovat | editovat zdroj]

Důvodem ochrany jsou zemědělské a lesní kultury na vltavínonosných štěrcích, bohaté naleziště vltavínů, které jsou součástí tradičně využívané krajiny. Ta to tvořena mozaikou lesa, luk, pastvin a drobných hospodářských stavení.[2] Předpokládá se, že tato oblast představuje původní dopadovou zónu vltavínu a že na lokalitě došlo jen k jejich minimálnímu transportu po dopadu a uložení.[2]

Oblast přírodní památky je volně přístupná veřejnosti a snadno dostupná automobilem.[3]

Lokalita[editovat | editovat zdroj]

Přírodní památka Besednické vltavníny se nachází v horní části stejnojmenného údolí, kterým protéká Besednický potok.[2] Konkrétně na severozápadním svahu 753 metrů vysokém kopci Velký kámen. Potok protéká na východním okraji obce Besednice, kousek od silnice Besednice-Trhové Sviny tvořící západní hranici chráněného území. Skrze území vede vedlejší silnice do Dobrkovské Lhotky.

Jako pozůstatek dřívější těžby se zde nachází dvě opuštěné pískovny, které jsou oploceny.[3] Hojné jsou taktéž jámy po nelegální těžbě na lokalitě.[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na okraji plochy chráněného území se dříve nacházela malá cihelna, která pro svou produkci využívala místní cihlářské hlíny. Během získávání hlíny bylo ale objeveno bohaté ložisko vltavínů.

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Na lokalitě se Vltavíny nachází v oblasti nivy a na svazích údolí Besednického potoka, konkrétně v miocenních[3] vrstvách šedozeleného až modravého jílu (jiný zdroj charakterizuje mateční horninu jako jílovité štěrkopísky[3]). Ten dosahuje mocnosti až 4 metrů a je tvořen jemnozrnnou složkou (kaolinit, montmorillonit) a ostrohrannými úlomky (křemen, muskovit, živec).[2] Lokalita spadá do morfologické jednotky třeboňské pánve.[3]

Flora[editovat | editovat zdroj]

Plochu přibližně jedné třetiny chráněného území pokrývá kulturní lesní porost s převahou smrku a borovice.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. a b c d e Besednické vltavíny [online]. Český Krumlov [cit. 2012-09-15]. Dostupné online. 
  3. a b c d e f Geologické lokality - Besednické vltavíny I [online]. Česká geologická služba [cit. 2012-09-15]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ALBRECHT, Josef a kolektiv. Českobudějovicko v: Mackovčin, P. a Sedláček, M. (eds.): Chráněná území ČR, svazek VIII.. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, 2003. 807 s. ISBN 80-86064-65-4. Kapitola Besednické vltavíny I, s. 176. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]