Velké bahno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Velké bahno
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Rašelinná louka v rezervaci
Rašelinná louka v rezervaci
Základní informace
Vyhlášení 27. května 1992
Vyhlásil Okresní úřad Český Krumlov
Nadm. výška 730–750 m n. m.
Rozloha 91,49 ha[1]
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Český Krumlov
Umístění Černá v Pošumaví
Souřadnice
Velké bahno
Velké bahno
Další informace
Kód 1557
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Velké bahno je přírodní památka v okrese Český Krumlov. Nachází se v Šumavském podhůří v Blíženském lese, 2,5 km jižně od Černé v Pošumaví. Je součástí Chráněné krajinné oblasti Šumava a je v péči její správy.

Předmět ochrany[editovat | editovat zdroj]

Důvodem ochrany je rozsáhlý soubor smrkových olšin s vývojovými stádii, několik menších rašelinišť z větší části zalesněných a další mokřady na podkladu biotitické a sillimanit – biotitické pararuly v mělké depresi potoka tekoucího do Lipna, se zvláště chráněnými druhy rostlin a živočichů.[2].

Flóra[editovat | editovat zdroj]

Od poloviny 20. století byla původní mozaika lesů, extenzivních luk a močálů postupně přeměněna na komplex lesů – převažují smrkové, s příměsí borovice, část močálů byla poměrně neúčinně odvodněna lesnickými melioracemi. Sukcesní vývoj probíhá směrem k podmáčeným smrkovým olšinám a bažinným vrbinám. Na nelesních půdách i v mlazinách se vyskytuje řada ohrožených druhů rostlin – ďáblík bahenní, prstnatec májový, prstnatec listenatý, bazanovec kytkokvětý, třtina nachová, oměj šalamounek, tolije bahenní, vachta trojlistá, pleška stopkatá a další.[2] Velké bahno je jedinou lokalitou v Čechách, kde se občasně vyskytuje vzácný hřib panický.[2]

Z fauny je významná početná populace kriticky ohroženého skokana menšího, v potoce žijí mihule potoční, čolek horský a čolek obecný. Z bezobratlých byli nalezeni kriticky ohrožený střevlík Menetriesův a vzácní střevlíček vřesovištní a střevlík Epaphius rivularis a silně ohrožený žluťásek borůvkový.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. a b c d Velké bahno na ckrumlov.cz

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ALBRECHT, Josef a kolektiv. Českobudějovicko v: Mackovčin, P. a Sedláček, M. (eds.): Chráněná území ČR, svazek VIII.. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, 2003. 807 s. ISBN 80-86064-65-4. Kapitola Velké bahno, s. 712. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]