Přeskočit na obsah

Velké bahno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Velké bahno
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Rašelinná louka v rezervaci
Rašelinná louka v rezervaci
Základní informace
Vyhlášení27. května 1992
VyhlásilOkresní úřad Český Krumlov
Nadm. výška730–750 m n. m.
Rozloha91,49 ha[1][2]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresČeský Krumlov
UmístěníČerná v Pošumaví
Souřadnice
Velké bahno
Velké bahno
Další informace
Kód1557
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Velké bahno je přírodní památka v okrese Český Krumlov. Nachází se v Šumavském podhůří v Blíženském lese, 2,5 kilometru jižně od Černé v Pošumaví. Je součástí chráněné krajinné oblasti Šumava a je v péči její správy.

Předmět ochrany[editovat | editovat zdroj]

Důvodem ochrany je rozsáhlý soubor smrkových olšin s vývojovými stádii, několik menších rašelinišť z větší části zalesněných a další mokřady na podkladu biotitické a sillimanit – biotitické pararuly v mělké depresi potoka tekoucího do Lipna, se zvláště chráněnými druhy rostlin a živočichů.[3].

Flóra[editovat | editovat zdroj]

Od poloviny 20. století byla původní mozaika lesů, extenzivních luk a močálů postupně přeměněna na komplex lesů – převažují smrkové, s příměsí borovice, část močálů byla poměrně neúčinně odvodněna lesnickými melioracemi. Sukcesní vývoj probíhá směrem k podmáčeným smrkovým olšinám a bažinným vrbinám. Na nelesních půdách i v mlazinách se vyskytuje řada ohrožených druhů rostlin – ďáblík bahenní, prstnatec májový, prstnatec listenatý, bazanovec kytkokvětý, třtina nachová, oměj šalamounek, tolije bahenní, vachta trojlistá, pleška stopkatá a další.[3] Velké bahno je jedinou lokalitou v Čechách, kde se občasně vyskytuje vzácný hřib panický.[3]

Z fauny je významná početná populace kriticky ohroženého skokana menšího, v potoce žijí mihule potoční, čolek horský a čolek obecný. Z bezobratlých byli nalezeni kriticky ohrožený střevlík Menetriesův a vzácní střevlíček vřesovištní a střevlík Epaphius rivularis a silně ohrožený žluťásek borůvkový.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19].
  2. Nationally designated areas (CDDA). Dostupné online. [cit. 2021-06-26].
  3. a b c d Velké bahno na ckrumlov.cz

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ALBRECHT, Josef, a kol. Českobudějovicko. Redakce Peter Mackovčin, Josef Albrecht. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, 2003. 807 s. (Chráněná území České republiky; sv. VIII. Českobudějovicko). ISBN 80-86064-65-4. S. 712. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]