Přeskočit na obsah

Bořinka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Bořinka
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Cesta
Cesta
Základní informace
Vyhlášení15. listopadu 1990
VyhlásilOkresní národní výbor Český Krumlov
Nadm. výška486–515 m n. m.
Rozloha8,93 ha[1][2]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
KrajJihočeský
OkresČeský Krumlov
UmístěníHolubov, Chlum
Souřadnice
Bořinka
Bořinka
Další informace
Kód1281
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Bořinka je přírodní rezervace v okrese Český Krumlov. Nachází se v Křemžské kotlině, podél Křemžského potoka, jeden kilometr jižně od Křemže. Je součástí CHKO Blanský les.

Předmětem ochrany je zbytek reliktního boru na hadci, významné mineralogické naleziště. Trhliny v hadci vyplňuje často hadcový magnezit, který se zde dříve těžil, což dokládají drobná důlní díla (tzv. jeskyňky) ve stráni.[3] Na svazích jsou četné skalky, na nichž lze pozorovat různé fáze zvětrávání hadců.

Vliv odlišného geologického podkladu působí na složení flóry. V hadcových půdách se díky zvětrávání uplatňuje vysoká koncentrace uhličitanu hořečnatého a hořčík je pro většinu rostlin jedovatý. Jedinou původní dřevinou, která trvale odolává toxickým vlivům hadcového podkladu, je borovice lesní (Pinus sylvestris), proto převažujícím typem lesní vegetace v rezervaci je rozvolněný hadcový bor.[3] Lesní porosty jsou stejnověké, ve stáří sedmdesát až devadesát let. V bylinném patře jsou typickými druhy kostřava ovčí (Festuca ovina), strdivka nicí (Melica nutans), silenka nadmutá (Silene vulgaris), chrpa čekánek (Centaurea scabiosa), mateřídouška vejčitá (Thymus pulegioides), zvonek okrouhlolistý (Campanula rotundifolia), bělozářka větvitá (Anthericum ramosum), bedrník obecný (Pimpinella saxifraga), psineček tenký (Agrostis capillaris) a válečka prapořitá (Brachypodium pinnatum).[3] Charakteristickým druhem hadcových borů je serpentinofyt sleziník hadcový (Asplenium cuneifolium), který se vyskytuje nerovnoměrně v rozptýlených trsech po celém území, včetně skalních štěrbin, vzniklých zvětráváním hadců. Vzácně najdeme v rezervaci kriticky ohrožený hvozdík kartouzek hadcový.[3]

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19].
  2. Nationally designated areas (CDDA). Dostupné online. [cit. 2021-06-26].
  3. a b c d Bořinka na ckrumlov.cz

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Bořinka na Wikimedia Commons