Bořinka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Bořinka
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Cesta
Cesta
Základní informace
Vyhlášení 15. listopadu 1990
Vyhlásil Okresní národní výbor Český Krumlov
Nadm. výška 486−515 m n. m.
Rozloha 8,93 ha[1]
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Český Krumlov
Umístění Holubov, Chlum (Křemže)
Souřadnice
Bořinka
Bořinka
Další informace
Kód 1281
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Bořinka je přírodní rezervace v okrese Český Krumlov. Nachází se v Křemžské kotlině, podél Křemžského potoka, 1 km jižně od Křemže. Je součástí CHKO Blanský les.

Předmětem ochrany je zbytek reliktního boru na hadci, významné mineralogické naleziště. Trhliny v hadci vyplňuje často hadcový magnezit, který se zde dříve těžil, což dokládají drobná důlní díla (tzv. jeskyňky) ve stráni.[2] Na svazích jsou četné skalky, na nichž lze pozorovat různé fáze zvětrávání hadců.

Vliv odlišného geologického podkladu působí na složení flóry. V hadcových půdách se díky zvětrávání uplatňuje vysoká koncentrace uhličitanu hořečnatého a hořčík je pro většinu rostlin jedovatý. Jedinou původní dřevinou, která trvale odolává toxickým vlivům hadcového podkladu, je borovice lesní, proto převažujícím typem lesní vegetace v rezervaci je rozvolněný hadcový bor.[2] Lesní porosty jsou stejnověké, ve stáří 70-90 let. V bylinném patře jsou typickými druhy kostřava ovčí, strdivka nicí, silenka nadmutá, chrpa čekánek, mateřídouška vejčitá, zvonek okrouhlolistý, bělozářka větvitá, bedrník obecný, psineček tenký a válečka prapořitá.[2] Charakteristickým druhem hadcových borů je serpentinofyt sleziník hadcový, který se vyskytuje nerovnoměrně v rozptýlených trsech po celém území, včetně skalních štěrbin, vzniklých zvětráváním hadců. Vzácně najdeme v rezervaci kriticky ohrožený hvozdík kartouzek hadcový.[2]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. a b c d Bořinka na ckrumlov.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]