Červené blato

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Národní přírodní rezervace
Červené blato
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Rašeliniště
Rašeliniště
Základní informace
Vyhlášení 21. září 1953
Vyhlásil Ministerstvo kultury
Nadm. výška 465 − 475 m n. m.
Rozloha 403,5838 ha
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres České Budějovice, Jindřichův Hradec
Umístění Byňov, Hrdlořezy u Suchdola nad Lužnicí, Těšínov
Souřadnice
Červené blato
Červené blato
Další informace
Kód 2465
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Národní přírodní rezervace v Česku
Vstupní můstek

Červené blato je národní přírodní rezervace ležící na okraji CHKO Třeboňsko jihovýchodně od Šalmanovic. NPR se rozkládá na pomezí okresů České Budějovice a Jindřichův Hradec na třech katastrálních územích: Byňov (město Nové Hrady), Těšínov (obec Petříkov) a Hrdlořezy u Suchdola nad Lužnicí (město Suchdol nad Lužnicí).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na území rezervace se od roku 1774 těžila rašelina pro blízkou sklářskou huť. Těžba rašeliny byla ukončena ve 20. století. V roce 1953 bylo území rašeliniště vyhlášeno rezervací sloužící zejména k ochraně přirozeného krajinného pokryvu. Rozloha rezervace je 403 ha.

Vegetace[editovat | editovat zdroj]

Celé území je protkáno sítí kanálů a stružek, které během těžby rašeliny sloužily k odvádění vody. Nyní je odvodňovací systém zahrazován, aby voda zůstávala v území a zůstal tak zachován krajinný ráz tundry. Vegetace území je tvořena zejména borovicí blatkou, rojovníkem bahenním, suchopýrem pochvatým, borůvkou a brusinkou. Na některých místech roste klikva bahenní a lze zde najít i některé vzácné druhy jako například rosnatka okrouhlolistá.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Přístup do rezervace je možný ze silnice spojující Nové Hrady a Třeboň. Kousek od osady Jiříkovo Údolí je odbočka vpravo a malé parkoviště.

Územím rezervace je vedena naučná stezka informující návštěvníky o zajímavostech území. Na podmáčených a vratkých místech je stezka tvořena podvalovým chodníčkem, který dotváří unikátní atmosféru severské tundry (oproti severské tundře je na Červeném blatě daleko méně komárů).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Tento článek obsahuje materiál získaný pod licencí GFDL ze serveru Wikimapy.cz.