Blanko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Blanko
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Přírodní rezervace Blanko pohled od přítoku
Přírodní rezervace Blanko pohled od přítoku
Základní informace
Vyhlášení15. prosince 1998
Rozloha11,85 ha[1][2]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresJindřichův Hradec
UmístěníSmrčná, Nová Bystřice
Souřadnice
Blanko
Blanko
Další informace
Kód1977
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Přírodní rezervaci Blanko tvoří stejnojmenný lesní rybník, který se rozkládá na území o rozloze 11,7 ha dvě stě metrů od státní hranice s Rakouskem a dva kilometry jihozápadně od obce Nová Bystřice. Rezervace, která byla vyhlášena v roce 1998, leží ve výšce 596–599 m, ukrývá bohatou faunu a flóru a je obklopena jehličnatým lesem s příměsí břízy, olše a dubu. Na východním břehu rybníka se nachází menší slatinné rašeliniště, díky němuž má koupání v rybníce blahodárné účinky na pokožku a uleví také revmatickým kloubům. Rezervace sousedí také s nejlesnatějším regionem Rakouska, jehož vesnice jsou označovány za vzdušné lázně.

Blanko je domovem ohrožených a chráněných druhů rostlin a živočichů. Mimo jiné zde naleznete orobinec úzkolistý, rákos obecný, ostřice, třtinu šedavou, bublinatku jižní, smldník bahenní či vrbu pětimužnou. Lokalitu obývá také 20 druhů vážek, vzácný druh podkorního brouka, rosnička zelená či blatnice skvrnitá atd. V okolí hnízdí chřástal, moták pochop, čírka modrá a bekasina otavní.

Po rezervaci byl pojmenován i lesní penzion Blanko, který se nachází na severozápadním břehu rybníka v prostorách bývalé celnice.

Okolo rezervace vede běžkařská trasa.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. Common Database on Designated Areas. Dostupné online. [cit. 2021-06-26]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ALBRECHT, Josef, a kol. Českobudějovicko. Redakce Peter Mackovčin, Josef Albrecht. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, 2003. 807 s. (Chráněná území České republiky; sv. VIII. Českobudějovicko). ISBN 80-86064-65-4. S. 231. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]