Orobinec úzkolistý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxOrobinec úzkolistý
alternativní popis obrázku chybí
Orobinec úzkolistý (Typha angustifolia)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádlipnicotvaré (Poales)
Čeleďorobincovité (Typhaceae)
Rodorobinec (Typha)
Binomické jméno
Typha angustifolia
L. 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Orobinec úzkolistý (Typha angustifolia) je druh jednoděložné rostliny z čeledi orobincovité.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vytrvalou, cca 1–3 m vysokou rostlinu s oddenkem. Listy jsou jednoduché, střídavé, přisedlé, uspořádané do 2 řad. Čepele jsou celistvé, čárkovité se souběžnou žilnatinou, jsou asi 3 mm – 1 cm široké (tedy užší než u orobince širokolistého, zato širší než u orobince sítinovitého, víceméně tmavozelené. Květy jsou v květenstvích, hustých tlustých klasech složených z mnoha květů, někdy se tento typ květenství nazývá palice. Jedná se o jednodomé rostliny, květy jsou jednopohlavné, oddělené do zvláštních částí květenství, dole jsou samičí, nahoře samčí. Jsou to 2 oddělené palice, samičí a samčí, umístěné za sebou, nahoře je samčí. Mezi palicemi je mezera cca 3–8 cm, tím se liší od orobince širokolistého, u kterého mezi palicemi žádná mezera není či je, ale nejvýše 2,5 cm. Samičí a samčí palice je přibližně stejně dlouhá (orobinec sítinovitý má samičí palici poloviční až čtvrtinové délky oproti samčí). Okvětí je zakrnělé, v podobě laločnatých a vidlicovitých chlupů, uspořádaných do nepravidelných přeslenů. Samčí květy obsahují nejčastěji 3 tyčinky, nitky jsou na bázi v různé délce srostlé. Pyl se šíří pomocí větru. V samičích květech je gyneceum složené z jednoho plodolistu (monomerické). Semeník je svrchní. Plod je suchý, pukavý, jedná se o měchýřek, který je však velmi drobný a před puknutím vypadá jako nažka. Plody se šíří pomocí větru, létací aparát jsou chlupy okvětí.

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Orobinec úzkolistý má rozsáhlý areál, roste Evropě a Asii, Austrálii v Severní Americe a v některých částech Afriky.

Rozšíření v Česku[editovat | editovat zdroj]

V ČR roztroušeně od nížin do podhůří, ve vyšších horských polohách zpravidla chybí. Je to vodní rostlina, často tvořící monocenózy, společenstvo as. Typhaetum angustifoliae ze sv. Phragmition communis.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. Dostupné online. [cit. 2023-01-03]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Zdeněk Kaplan: Typhaceae Juss., in: Karel Kubát a kolektiv: Klíč ke květeně České republiky, Academia, Praha 2002, ISBN 80-200-0836-5
  • Josef Dostál: Nová květena ČSSR – díl 2, Academia, Praha 1989, ISBN 80-200-0095-X

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]