Klikva bahenní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Klikva bahenní

alternativní popis obrázku chybí
Klikva s plody
Stupeň ohrožení podle IUCN
Málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: vřesovcotvaré (Ericales)
Čeleď: vřesovcovité (Ericaceae)
Rod: klikva (Vaccinium)
Binomické jméno
Vaccinium oxycoccos
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klikva bahenní (Vaccinium oxycoccos L., dříve také Oxycoccus palustris Pers.) je rostlina z čeledi vřesovcovitých, rodu klikva (Vaccinium). Plodem této rostliny je bobule podobná brusince, kulovitá, někdy soudkovitá. Podobně jako brusnice roste v kyselých, na minerály chudých půdách, na vlhkých místech jehličnatých lesů, například na rašeliništích v mírném pásu severní polokoule.

Stavba těla[editovat | editovat zdroj]

Klikva bahenní je drobný plazivý keřík, s hnědým až červeným stonkem dorůstajícím výšky 10-30cm, délky až 80 cm.[2] Na stonku rostou 3 – 8 mm dlouhé drobné vejčité až protáhlé oválné listy. Svrchní strana listu je lesklá tmavězelená, spodní strana je šedomodrá až modrozelená. Neopadavé listy mají postavení na stonku střídavé.[2]Květy v květenství hroznu po maximálně 3 – 4 rostou na až 2-5 cm dlouhých stopkách.[2] Barva květu narůžovělá až růžová, korunní lísky jsou 4 a převinují se dozadu. Kvete od května do června.[2] Plodem jsou červené někdy hnědě skvrnité postupně hnědnoucí bobule o průměru 5 – 15 mm. Jsou kyselé a trpké, jedlé až po přemrznutí.[2]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Klikvy podobně jako brusinky se zpracovávají v potravinářství jako čerstvé, sušené, v podobě marmelád a podobně a mají i podobné vlastnosti. Na českém území jsou však chráněné (Vyhláška 395/1992 Sb. ve znění vyhl. 175/2006 Sb. - druhy ohrožené), vyskytují se poměrně vzácně.[zdroj?] Proto se používají klikvy dovážené např. z Polska nebo Běloruska, kde se rovněž pěstují a šlechtí stejně jako např. klikva velkoplodá (Vaccinium macrocarpon), pěstovaná v Severní Americe. Bobule klikvy má rovněž červenou barvu velikosti přes 1 cm a také se dobře hodí pro pěstování.

V češtině jsou klikvy často zaměňovány s brusinkami, stejně jako v angličtině pojmem cranberries se příliš nerozlišuje mezi brusnicí brusinkou, dalšími kyselými brusinkami a popisovanou klikvou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Żurawina błotna na polské Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2017.1. Dostupné online. [cit. 2017-06-12]
  2. a b c d e GRAU, Jürke; JUNG, Reinhart; MÜNKER, Bertham. Bobulovité užitkové a léčivé rostliny. Překlad Jiří Váňa; ilustrace Monika Hänel s Fritz Wendler. Praha : Knižní klub + Ikar, 1996. 287 s. ISBN 80-7176-369-1, ISBN 80-7202-023-4. Bobulovité rostliny, s. 26. (čeština)  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Danihelka et al. (2012): Checklist of vascular plants of the Czech republic, Preslia 84: 647-811

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]