Prameniště Hamerského potoka u Zvonkové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Prameniště Hamerského potoka u Zvonkové
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
PP Prameniště Hamerského potoka u Zvonkové 01.jpg
Základní informace
Vyhlášení 27. května 1992
Vyhlásil Okresní úřad Český Krumlov
Nadm. výška 750−825 m n. m.
Rozloha 47 ha
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Český Krumlov
Umístění Zvonková
Souřadnice
Prameniště Hamerského potoka u Zvonkové
Prameniště Hamerského potoka u Zvonkové
Další informace
Kód 1544
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Prameniště Hamerského potoka u Zvonkové je přírodní památka v okrese Český Krumlov. Nachází se na Šumavě v nivě Hamerského potoka, 1 km jihozápadně od osady Přední Zvonková. Je součástí CHKO Šumava.

Důvodem ochrany je rozsáhlejší pramenná oblast s četnými rašelinnými prameništi a ojedinělými lučními rašeliništi na podkladu migmatizovaných biotitických pararul, významná flora a fauna. Jedná se o bývalé jednosečné louky, které později byly ponechány ladem. V současnosti je sukcese blokována pravidelným kosením a odstraňováním náletů dřevin.[1].

Dominantními rostlinami na zdejších minerálních půdách jsou psárka luční, metlice trsnatá, rdesno hadí kořen, tužebník jilmový a zábělník bahenní, k typickým druhům rostlin v chráněném území patří dále prstnatec májový, prstnatec listenatý, pleška stopkatá a vachta trojlistá. Na rašelinných prameništích rostou vlochyně bahenní, klikva bahenní a různé mechorosty, především rašeliníky.[1]

Z fauny je zde hojný výskyt rašeliništních bezobratlých, především motýlů. Je zde významné tokaniště i hnízdiště chřástala polního, bekasiny otavní, sluky lesní a jeřábka lesního.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ALBRECHT, Josef a kolektiv. Českobudějovicko v: Mackovčin, P. a Sedláček, M. (eds.): Chráněná území ČR, svazek VIII.. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, 2003. 807 s. ISBN 80-86064-65-4. Kapitola Prameniště Hamerského potoka u Zvonkové, s. 704. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]