Cetviny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cetviny
Kostel Narození Panny Marie
Kostel Narození Panny Marie
Lokalita
Zeměpisné souřadnice
Cetviny
Cetviny
Další údaje
Zaniklé obce.cz 372
Geodata (OSM) OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cetviny (německy Zettwing) byl městys na pravém břehu řeky Malše v okrese Český Krumlov na hranicích Československa a Rakouska. V roce 1921 v něm žilo 520 obyvatel ve 102 domech[1]. Po druhé světové válce bylo převážně německé obyvatelstvo vysídleno. V padesátých letech se staly Cetviny součástí hraničního pásma, většina zbývajících obyvatel byla vystěhována a většina budov zdemolována.

Dnes v Cetvinách stojí tři stavení a kostel Narození Panny Marie gotického původu, za komunismu používaný jako strážní stanoviště. Katastrální území Cetviny je nyní součástí obce Dolní Dvořiště. V katastrálním území Cetviny je přírodní památka a evropsky významná lokalita Horní Malše.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Místo se nachází v nadmořské výšce 648 m na pravém břehu řeky Malše, jež tvoří státní hranici mezi Českou republikou a Rakouskem.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Cetviny byly ve 13. století založeny německými osadníky, kteří sem přišli k rámci Velké středověké kolonizace, podporované v Čechách především Přemyslem Otakarem II., v té době jako českého, tak i rakouského panovníka. Římskokatolická farnost Cetviny byla ustanovena ve 14. století.[2] Gotický kostel Narození Panny Marie stál už v roce 1347. V roce 1418 byla trhová osada, ležící na obchodní stezce, povýšena na městečko[zdroj?] a dostala znak (červenou pětilistou růži ve stříbrném poli)[2] a právo pořádat trhy. Cetviny byly živým městysem až do roku 1938, kdy měly asi 650 obyvatel, byl zde pivovar a továrnička na výrobu kos (40 tisíc ks/rok), ročně se zde konalo 5 trhů. Po roce 1945 bylo všechno německé obyvatelstvo vystěhováno, od roku 1951 se Cetviny staly součástí nepřístupného hraničního pásma a v roce 1956 bylo prakticky celé městečko (cca 120 domů) zbouráno, vyjma kostela, školy a celnice. Zbořeny byly i nedaleké vesnice Mikulov (Böhmdorf), Janova Ves ((Johannesdorf), Lhota (Neustift) a Dolní a Horní Příbrání (Untere und Obere Sinetschlag). Vedle kostela byla postavena kasárna Pohraniční stráže.

Od roku 1990 bylo hraniční pásmo zpřístupněno včetně prostoru Cetvin. O pět let později iniciovala českobudějovická diecéze rekonstrukci zcela devastovaného kostela Narození Panny Marie, která byla realizována především za finančního přispění původních obyvatel i dalších institucí včetně občanského sdružení vzniklého v roce 2001. Náročné opravy byly dokončeny roku 2003 a 6. září téhož roku byl kostel znovu vysvěcen.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • gotický kostel Narození Panny Marie
  • čtvercová kašna
  • Mariazellská kaple z roku 1827 (severně od Cetvin)
  • Lurdská kaple (Grottkapelle) z roku 1892 (jihovýchodně od Cetvin), ke které vede z bývalé obce Křížová cesta
  • kamenné terasy podél cesty k Malontům

Obrázky[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KUČA, Karel. Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, 1. díl. Praha: 1. vyd. nakladatelství Libri, 1996. ISBN 80-85983-13-3. S. 435. (česky) 
  2. a b Ottův slovník naučný. Svazek 5. Praha: J. Otto, 1892. 894 s. Dostupné online. S. 334. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Černý Jiří: Poutní místa Českobudějovicka a Novohradska, České Budějovice 2004
  • Schöllhammer Gertrud: Festschrift zur Wiedereinweihung der Pfarrkirche Mariä Geburt in Zettwing am 6. September 2003, München 2003
  • Stanislav Kroupa: Hory pout zbavené, ISBN 80-86829-17-0

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]