Cetviny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cetviny
Kostel Narození Panny Marie
Kostel Narození Panny Marie
Lokalita
Zeměpisné souřadnice
Cetviny
Cetviny
Další údaje
Zaniklé obce.cz 372
Geodata (OSM): OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cetviny (německy Zettwing) byl městys na pravém břehu řeky Malše v okrese Český Krumlov na hranicích Československa a Rakouska. V roce 1921 v něm žilo 520 obyvatel ve 102 domech[1]. Po druhé světové válce bylo převážně německé obyvatelstvo vysídleno. V padesátých letech se staly Cetviny součástí hraničního pásma, většina zbývajících obyvatel byla vystěhována a většina budov zdemolována.

Dnes v Cetvinách stojí tři stavení a kostel Narození Panny Marie gotického původu, za komunismu používaný jako strážní stanoviště. Katastrální území Cetviny je nyní součástí obce Dolní Dvořiště. V katastrálním území Cetviny je přírodní památka a evropsky významná lokalita Horní Malše.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Místo se nachází v nadmořské výšce 648 m na levém břehu řeky Malše, jež tvoří státní hranici mezi Českou republikou a Rakouskem.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Cetviny byly ve 13. století založeny německými osadníky, kteří sem přišli k rámci Velké středověké kolonizace, podporované v Čechách především Přemyslem Otakarem II., v té době jako českého, tak i rakouského panovníka. Římskokatolická farnost Cetviny byla ustanovena ve 14. století.[2] Gotický kostel Narození Panny Marie stál už v roce 1347. V roce 1418 byla trhová osada, ležící na obchodní stezce, povýšena na městečko[zdroj?] a dostala znak (červenou pětilistou růži ve stříbrném poli)[2] a právo pořádat trhy. Cetviny byly živým městysem až do roku 1938, kdy měly asi 650 obyvatel, byl zde pivovar a továrnička na výrobu kos (40 tisíc ks/rok), ročně se zde konalo 5 trhů. Po roce 1945 bylo všechno německé obyvatelstvo vystěhováno, od roku 1951 se Cetviny staly součástí nepřístupného hraničního pásma a v roce 1956 bylo prakticky celé městečko (cca 120 domů) zbouráno, vyjma kostela, školy a celnice. Zbořeny byly i nedaleké vesnice Mikulov (Böhmdorf), Janova Ves ((Johannesdorf), Lhota (Neustift) a Dolní a Horní Příbrání (Untere und Obere Sinetschlag). Vedle kostela byla postavena kasárna Pohraniční stráže.

Od roku 1990 bylo hraniční pásmo zpřístupněno včetně prostoru Cetvin. O pět let později iniciovala českobudějovická diecéze rekonstrukci zcela devastovaného kostela Narození Panny Marie, které byly realizovány především za finančního přispění původních obyvatel i dalších institucí včetně občanského sdružení vzniklého v roce 2001. Náročné opravy byly dokončeny roku 2003 a 6. září téhož roku byl kostel znovu vysvěcen.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • gotický kostel Narození Panny Marie
  • čtvercová kašna
  • Mariazellská kaple z roku 1827 (severně od Cetvin)
  • Lurdská kaple (Grottkapelle) z roku 1892 (jihovýchodně od Cetvin), ke které vede z bývalé obce Křížová cesta
  • kamenné terasy podél cesty k Malontům

Obrázky[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KUČA, Karel. Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, 1. díl. Praha: 1. vyd. nakladatelství Libri, 1996. ISBN 80-85983-13-3. S. 435. (česky) 
  2. a b Ottův slovník naučný. Svazek 5. Praha: J. Otto, 1892. 894 s. Dostupné online. S. 334. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Černý Jiří: Poutní místa Českobudějovicka a Novohradska, České Budějovice 2004
  • Schöllhammer Gertrud: Festschrift zur Wiedereinweihung der Pfarrkirche Mariä Geburt in Zettwing am 6. September 2003, München 2003
  • Stanislav Kroupa: Hory pout zbavené, ISBN 80-86829-17-0

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]