Račínská prameniště

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Račínská prameniště
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Vyhlášení27. května 1992
VyhlásilOkresní úřad Český Krumlov
Nadm. výška725–778 m n. m.
Rozloha120,85 ha[1]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresČeský Krumlov
UmístěníHorní Planá, Pestřice
Souřadnice
Račínská prameniště
Račínská prameniště
Další informace
Kód1547
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Račínská prameniště je přírodní památka v okrese Český Krumlov. Nachází se na Šumavě u Račínské zátoky vodní nádrže Lipno, 1,5 kilometru východně od osady Přední Zvonková. Je součástí CHKO Šumava.

Předmětem ochrany jsou pramenné oblasti dvou potoků s drobnými rašeliništi, pastvinná a luční společenstva, významná flóra a vegetace. Původně vlhké louky byly v posledních šedesáti letech jen minimálně narušeny lidskou činností a ponechány přirozenému vývoji, proto tu vznikají sukcesní plochy a přírodní památka vzhledem ke své velké výměře slouží jako modelová plocha pro sledování postupu sukcese mokřadních společenstev.[2] Podloží je tvořeno moldanubickými migmatizovanými pararulami.

Převážná část území je plošně porostlá náletem dřevin, pouze v místech zrašelinělých pramenišť jsou zbytky lučních společenstev, na nichž rostou prstnatec májový, pleška stopkatá, zábělník bahenní a vemeník zelenavý.[2] Smrkové až borosmrkové lesy v chráněném území jsou vesměs uměle založené, podrost v nich je většinou potlačen nedostatkem světla.

V území žije řada druhů hmyzu a ptáků, vázaných na raná stadia sukcese a horské mokřady. Z motýlů jsou to především batolec červený, batolec duhový, bělopásek topolový, hnědásek osikový, perleťovec mokřadní a žluťásek borůvkový.[2] Z ptáků je významný výskyt tetřívka obecného, jeřábka lesního, bekasiny otavní, sluky lesní.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. a b c d Račínská prameniště na ckrumlov.cz

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ALBRECHT, Josef, a kol. Českobudějovicko. Redakce Peter Mackovčin, Josef Albrecht. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, 2003. 807 s. (Chráněná území České republiky; sv. VIII. Českobudějovicko). ISBN 80-86064-65-4. S. 706.