Přeskočit na obsah

Moravskoslezské Beskydy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Moravskoslezské Beskydy
Pohled na Beskydy z Kunčic pod Ondřejníkem, vpravo Lysá Hora.
Pohled na Beskydy z Kunčic pod Ondřejníkem, vpravo Lysá Hora.

Nejvyšší bod1324 m n. m. (Lysá hora)
Rozloha623 km²
Střední výška703,3 m n. m.

Nadřazená jednotkaZápadní Beskydy
Sousední
jednotky
Hostýnsko-vsetínská hornatina, Jablunkovská brázda, Jablunkovské mezihoří, Rožnovská brázda, Slezské Beskydy, Podbeskydská pahorkatina
Podřazené
jednotky
Radhošťská hornatina, Lysohorská hornatina, Klokočovská hornatina

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
SlovenskoSlovensko Slovensko
Vnější Západní Karpaty, Moravskoslezské Beskydy vyznačeny červeným polem
Vnější Západní Karpaty, Moravskoslezské Beskydy vyznačeny červeným polem
Map
PovodíOdra, Morava
Souřadnice
Identifikátory
Kód geomorf. jednotkyIXE-3
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Moravskoslezské Beskydy (slovensky Moravsko-sliezske Beskydy; polsky Beskid Morawsko-Śląski), v českém úzu běžně jen Beskydy, jsou geomorfologický celek a pohoří rozkládající se v téměř nejvýchodnější části České republiky u hranic se Slovenskem (malý přesah do okresu Čadca). Téměř celé jejich území pokrývá CHKO Beskydy o rozloze 1160 km², která nicméně zasahuje i do Hostýnsko-vsetínské hornatiny a Javorníků.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Geomorfologický celek se rozkládá mezi Valašským Meziříčím a Jablunkovem, převážně v okrese Frýdek-Místek. V laickém pojetí se do Beskyd často počítá i hornatina kolem Vsetína, což zhruba odpovídá rozsahu nadřazené jednotky Západní Beskydy.

Západní Beskydy jsou součástí tzv. Vnějších Západních Karpat, které jsou součástí složitého systému pohoří, zasahujících např. přes slovenské Tatry až do Rumunska. Od Slezských Beskyd je pohoří odděleno Jablunkovským průsmykem a Jablunkovskou brázdou. Kompletní geomorfologické členění české části hor uvádí následující tabulka:[1]

Vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam vrcholů v Moravskoslezských Beskydech.
Pohled na ranní Moravskoslezské beskydy z Lysé hory, teplotní inverze

Nejvyšším vrcholem je Lysá hora, jejíž výška činí 1324 m n. m. Dalšími vysokými nebo známými horami jsou Smrk, Kněhyně, Travný, Radhošť a Javorový. Celkem je v Beskydech 33 tisícovek.[2]

Hlavní hřebeny Moravskoslezských Beskyd jsou odděleny velmi hlubokými údolími a díky tomu má řada hor velmi vysokou prominenci (převýšení od sedla). Hned 4 vrcholy mají prominenci kolem 500 m a víc (Lysá hora, Smrk, Travný a Kněhyně) a dalších 18 vrcholů má prominenci nad 100 m (tisícovky Ropice, Velký Polom, Slavíč, Ostrý, Malý Polom a Radhošť, z netisícovek např. Velký Javorník nebo Kozubová).

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Beskydy leží na pomezí oceánského a kontinentálního klimatu. Díky oceánským vzdušným masám jsou zde mírné zimy a chladnější léta.

Srážky[editovat | editovat zdroj]

Spadne zde velké množství srážek. Roční úhrn srážek se drží nad 750 mm. Lysá hora s ročním průměrem 1459,2 mm/rok (rekord 2254,7 mm) patří k nejdeštivějším místům v ČR.

Teplota[editovat | editovat zdroj]

Průměrná teplota je na Lysé hoře v červenci 11,8 °C (v údolích 18 °C) a v lednu -6,1 °C (v údolích -3 °C). Často se zde objevují zimní teplotní inverze, způsobené těžším chladným vzduchem v údolích a lehčím teplejším vzduchem na hřebenech. V údolí tak bývá často zataženo, zatímco na vrcholcích svítí Slunce.

Vítr[editovat | editovat zdroj]

Vítr je ve vyšších vrstvách atmosféry většinou západní, v dolnějších vrstvách je směr ovlivňován tvarem terénu.

Sněhové podmínky[editovat | editovat zdroj]

Podle údajů meteorologické stanice na Lysé hoře je průměrná výška maximální sněhové pokrývky 196 cm. Nejvíce sněhu bylo na Lysé hoře v zimě 1910/11, a to 491 cm. V masivu Moravskoslezských Beskyd jsou občas zaznamenány i laviny, např. 25.1.2006 se na severozápadním svahu Smrku utrhla lavina, ve které dokonce zemřel lyžař.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Břetislav Balatka, Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006, ISBN 80-7011-913-6)
  2. Tisícovky Moravskoslezských Beskyd na Tisicovky.cz
  3. PALA, Jan. Lavina na Smrku 25. 1. 2006 [online]. 5.2.2006, rev. 11. 2. 2006, 18. 2. 2007 [cit. 2011-01-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-09-16. Lavina na Smrku na HO-vsetin.com Archivováno 16. 9. 2009 na Wayback Machine.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]