Velký Polom (Moravskoslezské Beskydy)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Velký Polom
Velký Polom z Muřinkového vrchu
Velký Polom z Muřinkového vrchu

Vrchol 1067 m n. m.
Prominence 250 m ↓ pod Kozím hřbetem[1]
Izolace 11,5 km → Ropice
Seznamy Tisícovky v Česku
Ultratisícovky #71
Nejprominentnější hory CZ #60
Hory Moravskoslezských Beskyd
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
SlovenskoSlovensko Slovensko
Pohoří Moravskoslezské Beskydy / Lysohorská hornatina / Zadní hory / Polomský hřbet
Souřadnice
Velký Polom
Velký Polom
Povodí Odra, Dunaj
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Velký Polom (slovensky Veľký Polom) je hora v Moravskoslezských Beskydech na hranici mezi Českem a Slovenskem. Masiv Velkého Polomu dále pokračuje směrem na východ, kde z hřebene vystupují vrcholy Kostelky (952 m) a Skalka (932 m). Skalka je zároveň nejvýchodnějším vrcholem soustavy Moravskoslezských Beskyd a vytváří s protilehlou horou Gírovou Jablunkovský průsmyk, který odděluje Moravskoslezské Beskydy od Slezských Beskyd. Hřeben rovněž tvoří Evropské rozvodí mezi Odrou a Dunajem. Ve vrcholových partiích se hojně vyskytují mrazové sruby. V severní části vrcholu se rozkládá mezi kótami 840–1067 přírodní rezervace Velký Polom.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Velký Polom a přilehlý hřeben je u turistů velmi oblíbený, vyskytují se zde celkem 3 turistické chaty: po vyhoření obnovená chata Skalka, ležící pod stejnojmenným vrcholem, na vrchu Kostelky se nachází lyžařský areál s chatou Severka a do třetice je zde Kamenná chata.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Nejlepší dostupnost tohoto turisticky významného hřebene je z Mostů u Jablunkova, odkud je to po červené značce na chatu Skalka 4,5 km, necelý 1 km je vzdálená chata Severka a odtud je to opět 1 km na Kamennou chatu. Hřeben Velkého Polomu je velmi oblíbený u cyklistů, kteří se sem mohou nejlépe dostat po asfaltové silnici z Mostů u Jablunkova. Na Velký Polom se dá rovněž dostat po žluté z Horní Lomné, cesta je poměrně prudká, ale zato je možnost stanout na vrcholu této hory. Cesta z Horní Lomné je obtížnější, ke Kamenné chatě to je přes vrchol cca 7 km.

Panorama Beskyd z Velkého Polomu

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]