Ostrý (Moravskoslezské Beskydy)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ostrý
Ostrý z Pasek.

Vrchol 1044 m n. m.
Prominence 129 m ↓ sedlo pod Kalužným
Izolace 5 km → Ropice[1]
Seznamy Tisícovky v Česku
Ultratisícovky #77
Nejprominentnější hory CZ
Hory Moravskoslezských Beskyd
Poloha
Státy Česko Česko
Pohoří Moravskoslezské Beskydy / Lysohorská hornatina / Ropická rozsocha / Smrčinsko-čepelský hřbet
Souřadnice
Ostrý
Ostrý
Hornina pískovec
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostrý je jedna z nejvyšších dominant západní části Moravskoslezských Beskyd. Horopisně se řadí do Lysohorské hornatiny, která je tvořena flyšovými pásmy a godulským pískovcem. Tvoří mohutnou rozsochu vybíhající z horského uzlu Kalužný směrem k severovýchodu, která tak vytváří dvě strmá údolí odvodňované horskými říčkami Tyrka a Kopytná.

Turistická chata na Ostrém

Chata na Ostrém[editovat | editovat zdroj]

V roce 1935 byla na tomto vrcholu postavena turistická chata pod patronátem Německého turistického spolku. Chata tu stojí dodnes, dnes ji spravuje Klub českých turistů. Je částečně rekonstruovaná a vhodně zapadá do zdejší krajiny. Nenalezneme ji přímo na vrcholu, ale cca 1 km jižně od něj, na kótě 954 m[2]. Okolí chaty je odlesněno a ve dnech s dobrou viditelností lze spatřit jak vrcholky blízké Malé Fatry, tak i nejvyšší hory Karpatského oblouku Vysoké Tatry.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Ostrý je vyhledávaným místem jak v létě, tak především i v zimě. K chatě vede spousta turistických značek. Nejkratší výstup je z podhorské obce Tyra – 3 km. Ostatní trasy se pohybují ve vzdálenostech okolo 5 – 7 km. 1. ledna každého roku se zde koná slavnostní Novoroční výstup. Na severním svahu se nachází národní přírodní rezervace Čerňavina. V zimě vede k chatě na Ostrém upravovaná lyžařská stopa[3].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ultratisicovky
  2. Chata Ostrý
  3. Klub českých turistů

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]