Travný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o beskydské hoře. O přírodní rezervace pojednává článek Travný (přírodní rezervace).
Travný
Travný na vyhlídce zpod Lysé hory
Travný na vyhlídce zpod Lysé hory

Vrchol1204 m n. m.
Prominence489 m ↓ sedlo nad Muroňkou[1]
Izolace4 km → Lysá hora
SeznamyTisícovky v Česku #113
Ultratisícovky #39
Nejprominentnější hory CZ #14
Hory Moravskoslezských Beskyd
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříMoravskoslezské Beskydy / Lysohorská hornatina / Lysohorská rozsocha / Travenské hřbety
Souřadnice
Travný
Travný
Horninapískovec, flyš
PovodíOstraviceOdra
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Travný (německy Trawno Berg) je mohutná hora nacházející se v Moravskoslezských Beskydech, 3 km jihovýchodně od obce Krásná a 4 km jižně od obce Morávka. Vrchol, ležící ve výšce 1204[2] m, je částečně zalesněný, s rozhledem západním průsekem na Lysou horu, k severozápadu na Frýdek-Místek, Ostravu a okolní obce a k severu na hřeben PrašiváJavorový.

Ochrana přírody[editovat | editovat zdroj]

Na strmém západním svahu Travného se na ploše 154,85 hektarů nachází přírodní rezervace Travný se zbytky přirozených porostů bučin a jedlobučin. Rezervace začíná u břehů Mohelnice ve výšce 530 m n. m. a končí až na vrcholu ve výšce 1204 m n. m. a ilustruje proměnlivost lesů v závislosti na nadmořské výšce. V nejnižší výšce tvoří les především kyselé bučiny, s rostoucí výškou se zvyšuje zastoupení smrku a porost se postupně mění na smrkové bučiny a v nejvyšších polohách na tzv. třtinové smrčiny, s ojedinělým výskytem kleče.

V odlehlých hřebenových partiích Travného žije i tetřev hlušec, hnízdí zde čáp černý, jeřábek lesní, sluka lesní, strakapoud bělohřbetý, datlík tříprstý, kulíšek nejmenší a mnoho dalších druhů. Území je také trvalým biotopem rysa ostrovida, vlka a medvěda, běžně lze spatřit jelena nebo srnce.

Na jihovýchodním svahu se na ploše 18,68 ha nachází ještě přírodní rezervace Travný potok, zřízená roku 1955 k ochraně horských bučin.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Kvůli absenci chaty či jiného turistického zázemí na vrcholu a blízkém okolí není Travný turisty příliš navštěvován. Výstup je navíc ze všech směrů značně prudký, s převýšením téměř 800 m. Odměnou za náročný výstup je pěkný výhled na Lysou horu a v letních měsících také spousta borůvek.

Od 1. května 2020 byly zrušeny turistické značky na jeho vrchol, nadále je tam ale možné chodit legálně.[3] Důvodem je obnova téměř vyhynulé populace Tetřeva hlušce, který se pod masivem Travný odchovává. Dříve bylo možno jít:

  • z Pražma po modré turistické značce (6 km s převýšením 770 m)
  • z Morávky po zelené značce kolem pomníku partyzánů přes spočinek Malý Travný[4],
    od rozcestí Travný k vrcholu po modré (6 km s převýšením 750 m)
  • z Krásné po žluté značce na rozcestí Na Přelači, kde se žlutá napojuje na modrou značku z Pražma (5 km s převýšením 710 m)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Prominence a izolace na Ultratisicovky.cz
  2. Základní mapa ČR 1:50 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2021-05-02]. Dostupné online. 
  3. Travný v Beskydech má být kvůli tetřevům bez turistů. Novinky.cz [online]. Borgis [cit. 2020-06-14]. Dostupné online. 
  4. Travný a Malý Travný na Tisicovky.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]