Travný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o beskydské hoře. O přírodní rezervace pojednává článek Travný (přírodní rezervace).
Travný
Travný na vyhlídce zpod Lysé hory
Travný na vyhlídce zpod Lysé hory

Vrchol 1203 m n. m.
Prominence 490 m ↓ sedlo nad Muroňkou[1]
Izolace 4 km → Lysá hora
Seznamy Tisícovky v Česku
Ultratisícovky #39
Nejprominentnější hory CZ #14
Hory Moravskoslezských Beskyd
Poloha
Státy Česko Česko
Pohoří Moravskoslezské Beskydy / Lysohorská hornatina / Lysohorská rozsocha / Travenské hřbety
Souřadnice
Travný
Travný
Hornina pískovec, flyš
Povodí OstraviceOdra
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Travný je mohutná hora nacházející se v Moravskoslezských Beskydech, 3 km jihovýchodně od obce Krásná a 4 km jižně od obce Morávka. Vrchol, ležící ve výšce 1203 m, je částečně zalesněný, s rozhledem západním průsekem na Lysou horu, k severozápadu na Frýdek-Místek, Ostravu a okolní obce a k severu na hřeben PrašiváJavorový.

Ochrana přírody[editovat | editovat zdroj]

Na strmém západním svahu Travného se na ploše 154,85 hektarů nachází přírodní rezervace Travný se zbytky přirozených porostů bučin a jedlobučin. Rezervace začíná u břehů Mohelnice ve výšce 530 m n. m. a končí až na vrcholu ve výšce 1203 m n. m. a ilustruje proměnlivost lesů v závislosti na nadmořské výšce. V nejnižší výšce tvoří les především kyselé bučiny, s rostoucí výškou se zvyšuje zastoupení smrku a porost se postupně mění na smrkové bučiny a v nejvyšších polohách na tzv. třtinové smrčiny, s ojedinělým výskytem kleče.

V odlehlých hřebenových partiích Travného žije i tetřev hlušec, hnízdí zde čáp černý, jeřábek lesní, sluka lesní, strakapoud bělohřbetý, datlík tříprstý, kulíšek nejmenší a mnoho dalších druhů. Území je také trvalým biotopem rysa ostrovida, vlka a medvěda, běžně lze spatřit jelena nebo srnce.

Na jihovýchodním svahu se na ploše 18,68 ha nachází ještě přírodní rezervace Travný potok, zřízená roku 1955 k ochraně horských bučin.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Kvůli absenci chaty či jiného turistického zázemí na vrcholu a blízkém okolí není Travný turisty příliš navštěvován. Výstup je navíc ze všech směrů značně prudký, s převýšením téměř 800 m. Odměnou za náročný výstup je pěkný výhled na Lysou horu a v letních měsících také spousta borůvek.

Od roku 2020 se Travný uzavře turistům. Od 1. května 2020 bude zrušena turistická značka na jeho vrchol. Důvodem je obnova, téměř vyhynulé populace Tetřeva hlušce, který se pod masivem Travný odchovává.

  • z Pražma po modré turistické značce (6 km s převýšením 770 m)
  • z Morávky po zelené značce kolem pomníku partyzánů přes spočinek Malý Travný[2],
    od rozcestí Travný k vrcholu po modré (6 km s převýšením 750 m)
  • z Krásné po žluté značce na rozcestí Na Přelači, kde se žlutá napojuje na modrou značku z Pražma (5 km s převýšením 710 m)

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]