Nad Kršlí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nad Kršlí
Polomka z Malého Polomu
Polomka (vlevo) z Malého Polomu

Vrchol1001 m n. m.
Prominence30 m ↓ JV sedlo
Izolace0,5 km → Malý Polom
SeznamyTisícovky v Česku
Hory Moravskoslezských Beskyd
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříMoravskoslezské Beskydy / Lysohorská hornatina / Zadní hory / Polomský hřbet
Souřadnice
Nad Kršlí
Nad Kršlí
PovodíOdra
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nad Kršlí je hora v Moravskoslezských Beskydech, 4 km západo-jihozápadně od Horní Lomné a 1 km západo-severozápadně od Malého Polomu. S výškou 1001 m n. m. jde o nejnižší tisícovku Moravskoslezských Beskyd. Vrcholová část zalesněna smrčinou s příměsí buku a jeřábu, místy dosadba jedle. V nejvyšší části pěkné vrcholové skalky, na strmém severním svahu pás mrazových srubů s výškou stěn až 10 m.

Název[editovat | editovat zdroj]

Vrchol není na většině turistických map pojmenovaný, název Nad Kršlí zvolili autoři projektu Tisícovky Čech, Moravy a Slezska podle nejbližšího pojmenovaného místa – samoty Kršle, ležící necelých 700 m severozápadně. Některé mapy už tento název obsahují.[1]

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Vrchol Nad Kršlí je nejsnáze dostupný z červeně značené hřebenovky od rozcestí Bílý Kříž na rozcestí Malý Polom, hřeben. U sedla s Malým Polomem, kde se červená značka napojuje na lesáckou asfaltku, odbočuje doleva neznačená cesta, která se stáčí k severozápadu a za mělkým sedlem stoupá k vrcholu Nad Kršlí. Od odbočky z červené značky je to na vrchol 400 m.

Další možností je přístup z Horní Lomné po modré značce na rozcestí Malý Polom, hřeben (4 km), dále 800 m západně po červené značce a nakonec 400 m po zmíněné neznačené cestě na severozápad.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Digitální mapa TOPO Czech. Praha: Picodas, 2013. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]