Krušina olšová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxKrušina olšová
alternativní popis obrázku chybí
Větvička krušiny olšové s plody
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše vyšší rostliny (Cormobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád růžotvaré (Rosales)
Čeleď řešetlákovité (Rhamnaceae )
Rod krušina (Frangula)
Binomické jméno
Frangula alnus
Miller
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Krušina olšová (Frangula alnus) je opadavý keř či strom dorůstající výšky 4 až 6 metrů. Někdy bývá řazena do rodu řešetlák s lat. názvem Rhamnus frangula.

Lidové názvosloví pro ni vymyslelo jména bluva, čeremcha, krupina, psí jahůdka, řešetláková krušina, rebarbora chudých. Český název krušina je odvozen ze slova kruchý = křehký, což vystihuje její velmi křehké dřevo.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Krušina olšová na knižní ilustraci

Jedná se o opadavý, beztrnný keř či nízký strom (maximálně 6 m) s tenkým kmínkem (průměr do 20 cm). Listy jsou eliptické, střídavé, celokrajné, s krátkým řapíkem (cca 1 cm). Na podzim se listy barví do žluta. Rozemnuté větve a kůra zapáchají hnilobou. Borka je hladká s bílými lenticelami. Kořenová soustava je rozvětvená s četnými kořenovými výmladky. Květy mají zelenavou barvu, kvetou v květnu až červnu. Plodem je fialově černá peckovice o velikosti 6-8 mm, uvnitř plodu jsou 2-3 pecky.[1]

Využití[editovat | editovat zdroj]

V léčitelství se používá její kůra jako projímadlo. Sbírá se v dubnu až květnu, měla by být rychle usušena a to buď na přímém slunci, nebo umělým teplem, maximálně však 40 °C. Usušenou kůru je před používáním nutné buď rok skladovat, nebo několik hodin udržovat zahřátou na teplotu 80 až 100 °C. Čerstvá kůra je totiž silně dráždivá, vyvolává nevolnost, zvracení a bolesti břicha. Bobule mají také projímavé účinky, ale několikanásobně vyšší.[2] Zevně se krušina olšová používá při špatně se hojících ranách a hemoroidech do koupelí či na obklady.[3] Do léčitelství se dostala jako náhrada příliš drahé rebarbory.[4]

Z větví krušiny se pálilo dřevěné uhlí, které bylo používáno na výrobu střelného prachu.[2]

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Krušina olšová figuruje ve scéně filmu O rodičích a dětech režiséra Vladimíra Michálka. Otec (v podání Josefa Somra) jako vystudovaný biolog poučuje svého syna, ztvárněného Davidem Novotným, o názvu a vlastnostech keře, na který společně vykonali malou potřebu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. JANEČEK, Vladimír; EŠNEROVÁ, Jana. Krušina olšová (Frangula alnus) [online]. Silvarium.cz, 2012-12-2 [cit. 2014-09-09]. Dostupné online. 
  2. a b Krušina olšová - AtlasRostlin.cz
  3. Krušina olšová - Ordinace.cz
  4. Krušina olšová - Leros.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]