Modrásek krušinový

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxModrásek krušinový
alternativní popis obrázku chybí
Samice modráska krušinového
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Athropoda)
Třídahmyz (Insecta)
Řádmotýli (Lepidoptera)
Čeleďmodráskovití (Lycaenidae)
RodCelastrina
Binomické jméno
Celastrina argiolus
(Linnaeus, 1758)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Modrásek krušinový (Celastrina argiolus) je druh denního motýla z čeledi modráskovitých (Lycaenidae). Jedná se o rozšířený druh modráska, který se vyskytuje od nížin do hor na celém území České republiky. Rozpětí křídel motýla je 26 až 34 mm. Samec je modrý s úzkým tmavým lemem na předních křídlech. Samice má tento lem mnohem širší a je sytěji modrá.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Samec sedící na řebříčku

Motýl je rozšířený od Španělska přes celou Evropu, Turecko a mírnou Asii až do Japonska. Vyskytuje se též v severní Africe a Severní Americe. V České republice je hojně rozšířen od nížin do hor. Zahlédnout ho lze i v silně urbanizované krajině.

Chování a vývoj[editovat | editovat zdroj]

Hlavní živná rostlina tohoto modráska je krušina olšová (Frangula alnus). Co se týče potravy nejsou housenky vybíravé a živí se celou řadou rostlin. V literatuře je uváděno zhruba 20 druhů z 9 různých čeledí. Další živné rostliny jsou například svída krvavá (Cornus sanguinea), chmel otáčivý (Humulus lupulus), kyprej vrbice (Lythrum salicaria), tužebník jilmový (Filipendula ulmaria), ostružiníky (Rubus), trnovník akát (Robinia pseudoacacia), tolice vojtěška (Medicago sativa), břečťan (Hedera helix), vřes obecný (Calluna vulgaris) a další. Mladé housenky se živí květy, nezralými plody a semeny. Motýl je dvougenerační (bivoltinní) s možností částečné třetí generace. Vyskytuje se od konce března do začátku června a od konce června do září. Výskyt částečné třetí generace je od konce srpna do září. Motýl přezimuje ve stadiu kukly na spodní straně listů a v opadance.

Ochrana a ohrožení[editovat | editovat zdroj]

V České republice je tento druh modráska velmi rozšířený a není ohrožen.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

V roce 2017 byl modrásek krušinový zvolen finským národním motýlem.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. In English. Suomen Kansallisperhonen [online]. [cit. 2022-02-15]. Dostupné online. (finsky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JAN MACEK, ZDENĚK LAŠTŮVKA, JIŘÍ BENEŠ, LADISLAV TRAXLER. Motýli a housenky střední Evropy IV., Denní motýli. Praha: Academia, 2015. 539 s. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]