Varieta (biologie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Varieta neboli odrůda je botanická taxonomická kategorie planých rostlin nižší než druh a poddruh. Od jiných rostlin stejného druhu se liší drobnějšími dědičnými morfologickými odchylkami charakteristickými pro celou populaci. Tím se liší od formy, jejíž znaky jsou přítomny jen u některých jedinců (bíle a modře kvetoucí zvonky).

Pro varietu používáme zkratku var.

Odrůda vzniká v průběhu šlechtění a je to pěstovaná varieta rostliny.

Příklad zápisu[editovat | editovat zdroj]

Zápis taxonu pak vypadá následovně:

  • Lactuca sativa L. var. longifolia Lam.
  • Primula veris L. subsp. veris var. ampliata Koch.
Tedy nejprve, pokud píšeme latinsky (čili pokud uvádíme vědecké pojmenování), uvádíme rodové a druhové jméno kurzívou. Rodové jméno s počátečním velkým písmenem, druhové vždy s malým (Lactuca sativa), a to i tehdy, vzniklo-li z individuálně přivlastňovacího přídavného jména (Crocus heuffelianus – šafrán Heuffelův). Následuje jméno, resp. zkratka autora popisu: L. (tzn. Carl Linné). Uvádíme-li varietu, užijeme zkratku var. psanou standardním řezem písma a poté uvedeme kurzívou název variety: longifolia. Opět připojíme autora: Lam. (tzn. Jean-Baptiste Lamarck).

Kultivar, nebo varieta?[editovat | editovat zdroj]

  • Označení varieta se správně používá u planých taxonů (pravidla pro popis a používání této taxonomické kategorie se řídí mezinárodním kódem botanické nomenklatury), nepoužívá se – i když se v tom často chybuje – k označování pěstovaných rostlin. Píše se latinsky, malými písmeny a kurzívou.
  • Kultivar znamená pěstovaná varieta a užívá se k označení kulturních rostlin, které vznikly za záměrného přispění šlechtitele. Pojmenování se řídí mezinárodním kódem pěstovaných rostlin. Píše se standardním řezem písma a s prvním písmenem velkým; tvar vychází ze současného živého jazyka, nejčastěji angličtiny.[1] Vkládá se mezi znaky ' zvané „prima“ (nejsou to ani apostrofy, ani uzavírací jednoduché uvozovky; v HTML textu klávesovou zkratkou Alt 039).
Příklad zápisu vědeckého názvu s kultivarem: Brassica oleracea convar. capitata var. alba 'Pourovo polopozdní'.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Žlebčík, J.(2007). Názvosloví pěstovaných rostlin: Sborník z konference Botanický systém a evidence rostlin v botanických zahradách. Praha: Botanická zahrada hl. m. Prahy. ISBN 978-80-903697-3-3.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]