Gombasecká jeskyně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gombasecká jeskyně
Jaskinia Gombasecka 1.jpg
Údaje o jeskyni
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
Místookres Rožňava
Slavec
Plešivec
Silická Brezová
Silica
Zeměpisné souřadnice
Gombasecká jeskyně
Gombasecká jeskyně
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jeskyně Aggteleckého krasu a Slovenského krasu – Gombasecká jeskyně
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státSlovenskoSlovensko Slovensko
Typpřírodní dědictví
Kritériumviii
Odkaz725 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení1995 (19. zasedání)
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Národní přírodní památka
Gombasecká jeskyně
IUCN kategorie III (Přírodní památka)
Jaskinia Gombasecka 3.jpg
Základní informace
Vyhlášení1972, 2004
Rozlohax ha
Poloha
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
OkresRožňava
Další informace
Kód536
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Veřejnosti přístupná Gombasecká jeskyně je krápníková jeskyně v Slovenském krasu. Sloužila také jako sanatorium pro léčení nemocí dýchacích cest.

Nachází se ve středu národního parku Slovenský kras na západním úpatí Silické planiny, v údolí řeky Slaná, asi 15 km jižně od Rožňavy. Její vchod leží v nadmořské výšce 250 metrů. Jeskyni objevili dobrovolní jeskyňáři z Rožňavy 21. listopadu roku 1951 prokopáním Černé vyvěračky. Z celkové délky jeskyně (1525 m), je od roku 1955 pro veřejnost zpřístupněných 300 m.

Jeskynní chodby leží v dvou horizontálních úrovních, s relativním převýšením 10 m. Mají přibližně horizontální průběh a vznikly erozivní a korozivní činností podzemního Černého potoka v tektonických puklinách čistých vápenců středního triasu. Černý potok, který sbírá vodu ze Silické planiny, přitéká podzemím od Silické lednice a do jeskyně se dostává sifónovými prostorami. Z toho vyplývá, že jde o jeden genetický silicko-gombasecký jeskynní systém.

Vývojově patří Gombasecká jeskyně mezi nejmladší slovenské jeskyně. Má však impozantní výzdobu, která se skládá z různě zformovaného sintru, zbarveného bohatou škálou barev od bílé přes žlutou až po okrovou. Evropskou zvláštností jsou bílá sintrová brčka, jen 2–3 mm silná a až 3 m dlouhá, která ostře kontrastují s červenohnědými povlaky na stěnách.

Gombasecká jeskyně bývá často označována za pohádkovou. Příroda dala krápníkům různé bizarní tvary a podoby, které jsou navíc zvýrazněné pestrou barevností a svěžestí, protože jejich tvorba neustále pokračuje. Mezi nejkrásnější prostory patří Mramorová síň s 8 m hlubokou studní, Síň míru (síň L. Herényiho), Síň moudrosti (síň Viliama Rozložníka), Brčková síň a další.

Jeskyně má mimořádně příznivé mikroklimatické poměry: stálou teplotu okolo 9 °C, relativní vlhkost 98 %, čistý vzduch a pro člověka příznivé složení aerosolu. Tyto faktory jsou důležité při léčení některých nemocí horních cest dýchacích. Dosažené výsledky pokusné léčby v Mramorové síni v hloubce 80 m byly úspěšné.

Chráněné území[editovat | editovat zdroj]

Gombasecká jeskyně je národní přírodní památka ve správě příspěvkové organizace Správa slovenských jeskyní. Nachází se v katastrálním území obcí Slavec, Plešivec, Silická Brezová a Silica v okrese Rožňava v Košickém kraji. Území bylo vyhlášeno či novelizováno v roce 1972 a 2004. Ochranné pásmo nebylo stanoveno.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Tento článek obsahuje text ze stránky na webu http://www.mineraly.sk/ (GFDL licence, souhlas webmastera).