Hrušovská jeskyně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hrušovská jeskyně
Světové dědictví UNESCO
Smluvní stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Hrušovská jeskyně
Hrušovská jeskyně
Souřadnice
Typ přírodní dědictví
Kritérium viii
Odkaz [1] (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 1995 (19. zasedání)
Národní přírodní památka
Hrušovská jaskyňa
Vyhlášení 1996
Kód 1003
Okres Rožňava

Hrušovská jeskyně (slovensky Hrušovská jaskyňa) je vývěrová jeskyně. Nachází na Silické planině na katastrálním území obce Hrušov v okrese Rožňava v Košickém kraji. Je součástí přírodní rezervace Hrušovská lesostep jižně pod vrchem Hradisko a je chráněna jako národní přírodní památka Hrušovská jaskyňa.

Objevena byla v roce 1978 a v roce 1996 se stala národní přírodní památkou. V roce 1995 se spolu s dalšími památkami stala součástí Světového dědictví UNESCO pod názvem „Jeskyně Aggteleckého krasu a Slovenského krasu“.

Vznikla v říčních vápencích silicika ve třech úrovních. Délka známých chodeb vytvořených tokem je 780 m a některé jeskynní dómy mají až 15 m výšku. Z jeskyně vyvěrá vyvěračka Eveteš, která teče dále pod názvem Hrušovský potok. Cenná je unikátní výzdoba monokrystalů kalcitu, heliktitu a výrastlice sintrových krystalů.

Byl zjištěn výskyt čtyř druhů zimujících netopýrů, zejména vrápenec velký (Rhinolophus ferrumequinum), raritně vrápenec jižní (Rhinolophus euryale). Z bezobratlých se v jeskyni vyskytuje endemická forma jeskynního brouka Duvalius bokori gellidus, nacházející se pouze na Silické planině Slovenského krasu.

Chráněné území[editovat | editovat zdroj]

Jeskyně byla pod názvem Hrušovská jaskyňa vyhlášena v roce 1996 jako národní přírodní památka, je ve správě příspěvkové organizace Správa slovenských jeskyní.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hrušovská jaskyňa na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]