Hrušovská jeskyně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jeskyně Aggteleckého krasu a Slovenského krasu - Hrušovská jeskyně
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státSlovenskoSlovensko Slovensko
Hrušovská jeskyně
Hrušovská jeskyně
Souřadnice
Typpřírodní dědictví
Kritériumviii
Zařazení do seznamu
Zařazení1995 (19. zasedání)
Zdroje k infoboxu
Národní přírodní památka
Hrušovská jaskyňa
Základní informace
Vyhlášení1996
Poloha
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
OkresRožňava
Další informace
Kód1003
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrušovská jeskyně (slovensky Hrušovská jaskyňa) je vývěrová jeskyně. Nachází na Silické planině na katastrálním území obce Hrušov v okrese Rožňava v Košickém kraji. Je součástí přírodní rezervace Hrušovská lesostep jižně pod vrchem Hradisko a je chráněna jako národní přírodní památka Hrušovská jaskyňa.

Objevena byla v roce 1978 a v roce 1996 se stala národní přírodní památkou. V roce 1995 se spolu s dalšími památkami stala součástí Světového dědictví UNESCO pod názvem „Jeskyně Aggteleckého krasu a Slovenského krasu“.

Vznikla v říčních vápencích silicika ve třech úrovních. Délka známých chodeb vytvořených tokem je 780 m a některé jeskynní dómy mají až 15 m výšku. Z jeskyně vyvěrá vyvěračka Eveteš, která teče dále pod názvem Hrušovský potok. Cenná je unikátní výzdoba monokrystalů kalcitu, heliktitu a výrastlice sintrových krystalů.

Byl zjištěn výskyt čtyř druhů zimujících netopýrů, zejména vrápenec velký (Rhinolophus ferrumequinum), raritně vrápenec jižní (Rhinolophus euryale). Z bezobratlých se v jeskyni vyskytuje endemická forma jeskynního brouka Duvalius bokori gellidus, nacházející se pouze na Silické planině Slovenského krasu.

Chráněné území[editovat | editovat zdroj]

Jeskyně byla pod názvem Hrušovská jaskyňa vyhlášena v roce 1996 jako národní přírodní památka, je ve správě příspěvkové organizace Správa slovenských jeskyní.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hrušovská jaskyňa na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]