Spišská Kapitula

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Spišská Kapitula
Světové dědictví UNESCO
Katedrála sv. Martina

Katedrála sv. Martina

Smluvní stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Souřadnice
Typ kulturní dědictví
Kritérium iv
Odkaz 620 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 1993 (17. zasedání)

Spišská Kapitula je bývalá obec na východním Slovensku v oblasti zvané Spiš. Je církevním městečkem, ležícím na kopci nad Spišským Podhradím, k němuž nyní patří jako městská část. Od roku 1993 je spolu se Spišským hradem hradem pod ochranou UNESCO.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Obec vznikla ve 12. století na kopci kolem kostela sv. Martina. Od poloviny 13. století zde bylo sídlo spišské kapituly v čele s proboštem. V letech 16621665 byla obec obehnaná hradbami a vyvíjela se jako město. Od roku 1776 je zde sídlo spišského biskupství. Počet domů se ustálil po staletí asi na 30 a počet obyvatel na 250 až 300. Obyvatelstvo tvořili vesměs členové kapituly a služebnictvo, kteří žili v domech po obou stranách jediné ulice, zakončené dvěma branami. Od roku 1948 patří ke Spišskému Podhradí.

Spišská kapitula se stala také jedním z center církevního školství na Slovensku. Už ve 13. století zde byla kapitulní škola. Od poloviny 17. století je zde gymnázium. V letech 18151849 zde bylo bohoslovecké učiliště a v letech 18191950 zde byl první slovenský i uherský ústav pro výchovu učitelů základních škol.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Spišská Kapitula je městskou památkovou rezervací. Její dominantou je pozdně románská katedrála sv. Martina z let 12451273 se dvěma věžemi. Chrámová loď a chór byly rozšířené gotickými přístavbami (kaple Zápolského). Katedrála obsahuje mimořádně cenný interiér – gotické oltáře, sochy, náhrobní desky, kalichy, zvony apod. Na freskách z roku 1317 je znázorněna korunovace uherského krále Karla Roberta. Nachází se zde také nejstarší známá románská plastika na Slovensku – Leo albus (bílý lev).

Ve Spišské Kapitule je zachovaná hradební zeď s Dolní a Horní branou a kanonické domy – některé původně gotické, jiné renesanční a barokní. Dále je tu pozdně renesanční biskupský palác z roku 1652 s barokní úpravou, hodinová věž z roku 1739 a budova biskupského semináře, původně gotická, později renesančně a barokně upravená.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]