Sebechleby

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sebechleby
Sebechleby Sucha Hora 01.jpg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 236 m n. m.
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
kraj Banskobystrický
okres Krupina
Sebechleby
Sebechleby
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 30,42 km²
Počet obyvatel 1 217 (31. 12. 2011)
Hustota zalidnění 40 obyv./km²
Správa
Starosta Martin Schvarc
Vznik 1135
Oficiální web www.sebechleby.com
PSČ 962 66
Označení vozidel KA
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sebechleby jsou obec na Slovensku, v okrese Krupina v Banskobystrickém kraji.

Obec leží 13 km jižně od města Krupina na úpatí Štiavnických vrchů v nadmořské výšce 236 m. Katastr obce má 3042 ha. K 31. 12. 2011 zde žilo 1 217 obyvatel.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o obci Sebechleby pochází z listin z první poloviny 12. století, z roku 1135. V osadě s názvem Stará Hora opodál Sebechleb se nachází jedinečná památková rezervace lidové architektury. Památkově chráněny jsou zde jednoprostorové a dvouprostorové vinařské domky se sloupovými podpěrami, představené před sklepy vytesané do tufu. Osada Stará Hora vznikla někdy v 16. století v dobách bojů s Turky a tureckých nájezdů, před nimiž nacházeli obyvatelé Sebechleb útočiště v této zalesněné oblasti. K přebývání si hloubili do skály jámy větších rozměrů, v nichž se ukrývali před tureckým nebezpečím. Z tohoto období pochází i název Stará Hora.

V 17. století se začalo v Sebechlebské oblasti s pěstováním vína. Klučily se lesní porosty a na jejich místě se zakládaly vinohrady. Tak vznikla potřeba dobrých sklepů na uskladnění vína; k tomuto účelu byly využity dřívější úkryty. Postupně byly sklepy rozšiřovány a začaly se stavět nadstavby, které sloužily k obývání během prací na vinicích. V roce 1737 byla v jádru osady postavena kaple sv. Urbana. Okolí kostelíka s vinohradnickymi sklepy a domky tvoří malé vřetenovité náměstí. Zájem o vinařské domky a jejich výstavbu přetrvává dodnes. V posledních letech se prosazuje tendence využívat objekty k rekreačním účelům a agroturistice. Během návštěvy je možná prohlídka původních vinných sklepů spojená s ochutnávkou vín a specialit místní a slovenské lidové kuchyně.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Štatistický úrad Slovenskej republiky (ZIP 128,1 kB)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]