Špania Dolina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Špania Dolina
Špania Dolina – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 728 m n. m.
Stát Slovensko Slovensko
kraj Banskobystrický
okres Banská Bystrica
tradiční region Starohorská Dolina
Špania Dolina
Špania Dolina
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 12,73 km²
Počet obyvatel 182
Hustota zalidnění 14,3 obyv./km²
Správa
Status obec
Starosta Marián Slobodník
Oficiální web www.spaniadolina.sk
Adresa obecního úřadu Špania Dolina 132
Telefonní předvolba 048
PSČ 974 15
Označení vozidel BB
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Špania Dolina je hornická obec na středním Slovensku v okrese Banská Bystrica. Nevelká obec má bohatou historii a dnes je střediskem cestovního ruchu. Název pochází z původního latinského pojmenování Valis Dominorum - což v překladu znamená Panská Dolina. Přívlastek Špania je odvozen od jiného latinského výrazu pro pána - spanatus.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Obec se nachází nedaleko Banské Bystrice - asi 14 km severně od centra krajského města. Leží v bočním údolí obklopena kopci Starohorských vrchů. Centrum obce leží v nadmořské výšce 728 m. Příjezd do obce je po místní komunikaci, která odbočuje z hlavní silnice spojující Banskou Bystrici a Ružomberok.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Území obce bylo osídleno již v době bronzové, kdy byla známá zdejší naleziště mědi. První písemná zmínka pochází z roku 1254. V 15. století byla ložiska mědi a stříbra. S těžbou započala po roce 1494 důlní společnost, patřící rodinám Fuggerů a Thurzů. Doly byly mimo jiné zdrojem financí, ze kterých byly vystavěny paláce v centru Banské Bystrice. Těžba probíhala po čtyři staletí a byla zastavena v roce 1888. Další aktivitou, které se věnovaly zdejší obyvatelé bylo paličkování. V roce 1883 zde byla otevřena škola k výuce tohoto řemesla.

Pozoruhodnosti[editovat | editovat zdroj]

V obci se nachází kostel Proměnění Páně – původně románský, přestavěný goticky v roce 1254, v první polovině 16. století společně s farou opevněný. S náměstím je spojen krytým schodištěm se 162 schody. Dnes se v areálu nachází Diecézní centrum mládeže Banskobystrické diecéze.

Na náměstí stojí budova „klopačky“, ze které byli horníci svoláváni do práce. V obci je řada historických srubových staveb, které tvoří památkovou rezervaci lidové architektury.

Báňskou činnost připomíná zejména obrovská halda hlušiny (zvaná hálňa), která stojí přímo nad obcí a je z ní krásný výhled na vesnici. Další haldy a důlní objekty jsou roztroušeny v okolí obce.

Mineralogická lokalita[editovat | editovat zdroj]

Devillit ze Španí Doliny (19. stol.)

Historický důlní revír Špania Dolina patří mezi nejvýznamnější mineralogické lokality na Slovensku. V této oblasti bylo nalezeno více než 100 druhů různých minerálů.[1] Mezi místní rarity patří například minerál devillit CaCu4(SO4)2(OH)6 · 3H2O, též devillin, slovensky devillín, anglicky devilline (někdy je uváděn též jako úrvölgyit podle maďarského jména Španí Doliny), který byl pojmenován podle francouzského chemika Henri Etiena St-ClaireDevillea (1818 - 1881).[2]

Současnost[editovat | editovat zdroj]

K 31. prosinci 2005 žilo na území obce 182 obyvatel. Podle sčítání lidu v roce 2001 se 95,3% obyvatel hlásilo ke slovenské národnosti, 3% k české. 82,8% bylo vyznání římskokatolického. Hlavním zdrojem příjmů v současnosti je turistický ruch. Turisté přijíždí kvůli historickým a technickým památkám a aktivitám v okolí krajině - turistice, běžeckému lyžování, cyklistice.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Špania Dolina na anglické Wikipedii.

  1. Špania Dolina (Herrengrund), Banská Bystrica Co., Banská Bystrica Region, Slovakia [online]. [cit. 2017-01-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Devilline [online]. mindat.org [cit. 2017-01-20]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]