Špania Dolina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Špania Dolina
Spania Dolina 2007 11.jpg
Špania Dolina – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 728 m n. m.
Stát Slovensko Slovensko
kraj Banskobystrický
okres Banská Bystrica
tradiční region Starohorská Dolina
Špania Dolina
Red pog.svg
Špania Dolina
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 12,73 km²
Počet obyvatel 182
Správa
Status obec
Starosta Marián Slobodník
Oficiální web www.spaniadolina.sk
Adresa obecního úřadu Špania Dolina 132
PSČ 974 15
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Špania Dolina je hornická obec na středním Slovensku v okrese Banská Bystrica. Nevelká obec má bohatou historii a dnes je střediskem cestovního ruchu. Název pochází z původního latinského pojmenování Valis Dominorum - což v překladu znamená Panská Dolina. Přívlastek Špania je odvozen od jiného latinského výrazu pro pána - spanatus.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Obec se nachází nedaleko Banské Bystrice - asi 14 km severně od centra krajského města. Leží v bočním údolí obklopena kopci Starohorských vrchů. Centrum obce leží v nadmořské výšce 728 m. Příjezd do obce je po místní komunikaci, která odbočuje z hlavní silnice spojující Banskou Bystricu a Ružomberok.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Území obce bylo osídleno již v době bronzové, kdy byla známá zdejší naleziště mědi. První písemná zmínka pochází z roku 1254. V 15. století byla ložiska mědi a stříbra. S těžbou bylo započato po roce 1494 důlní společností patřící rodinám Fuggerových a Thurzo. Doly byly mimo jiné zdrojem financí, ze kterých byly vystavěny paláce v centru Banské Bystrice. Těžba probíhala po čtyři staletí a byla zastavena v roce 1888. Další aktivitou, které se věnovaly zdejší obyvatelé bylo paličkování. V roce 1883 zde byla otevřena škola k výuce tohoto řemesla.

Pozoruhodnosti[editovat | editovat zdroj]

V obci se nachází kostel Proměnění Páně – původně románský, přestavěný goticky v roce 1254, v první polovině 16. století společně s farou opevněný. S náměstím je spojen krytým schodištěm se 162 schody. Dnes se v areálu nachází Diecézní centrum mládeže Banskobystrické diecéze.

Na náměstí stojí budova „klopačky“, ze které byli horníci svoláváni do práce. V obci je řada historických srubových staveb, které tvoří památkovou rezervaci lidové architektury.

Báňskou činnost připomíná zejména obrovská halda hlušiny (zvaná hálňa), která stojí přímo nad obcí a je z ní krásný výhled na vesnici. Další haldy a důlní objekty jsou roztroušeny v okolí obce.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

K 31. prosinci 2005 žilo na území obce 182 obyvatel. Podle sčítání lidu v roce 2001 se 95,3% obyvatel hlásilo ke slovenské národnosti, 3% k české. 82,8% bylo vyznání římskokatolického. Hlavním zdrojem příjmů v současnosti je turistický ruch. Turisté přijíždí kvůli historickým a technickým památkám a aktivitám v okolí krajině - turistice, běžeckému lyžování, cyklistice.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Špania Dolina na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]